AK Parti’nin Esenyurt Adayı ’sanki İstanbul’un sahibi...

AK Parti'nin Esenyurt Adayı 'sanki İstanbul'un sahibi Karadenizliler' dedi, 'çözüm süreci'ni övdü

AK Parti'nin Esenyurt Belediye Başkan Adayı Azmi Ekinci'nin AK Parti'nin Sancaktepe İlçe Başkanı iken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Ekinci, Karadenizlilerin İstanbul'un sahibi gibi davrandığını söylüyor ve 'çöüzüm süreci'ni Türkiye'nin kurtuluşunun can simidi olarak niteliyor.

06 Mart 2019 - 16:44

Malatya'da doğduğunu, ilkokulu, liseyi Malatya'da okuduğunu belirten Azmi Ekinci, "87 yılından beri İstanbul'dayım. Bir İstanbullu olduk. Bir İstanbullu olduk diyorum çünkü sizin gibi her birimiz İstanbul'a geldiğinde İstanbul'a kendimizi Karadenizlilere göre yabancı hissediyoruz. Sanki İstanbul'un sahibi onlar. Ama biz misafirmişiz gibi" dedi.

"Ben bunun tarihini araştırdırm" diyen Ekinci, "İstanbul'a gelen Karadenizliler 1950-60'lardan sonra gelmişler. Ama Malatyalılar 717 yılında Battal Gazi'nin Kız Kulesi'ni fethetmesi ile gelmişlerdir. Dolayısıyla Malatyalıların 2. kenti İstanbul'dur. İstanbul'da 398 bin 428 tane Malatya kütüğüne kayıtlı olanlar. İstanbul kütüğüne kayıtlı olanlar hariç. Tarbzonlular 398 bin 660, aramızda 202 fark var. Dolayısıyla onlar 8. biz 9. oluyoruz. Ama aradaki bu 202 fark, Trabzon'un 28 tane belediye başkanı çıkarmasına belki de 28 tane milletvekili çıkarmasına sebep oluyor. Nasıl oluyor bu?" diye sordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sonlandırılan çözüm sürecini öven Ekici, "Halbuki gerek Emevilerden gerekse Osmanlılardan beri Türkiye Cumhuriyeti'nin de 90 yıllık sürecinde Malatya hem siyasi olarak hem kültürel hem entelektüel birikim olarak, hem de dik duruş olarak hem de son zamanlarda Türkiye'nin kurtuluşunun can simidi olarak bilinen 'çözüm süreci'nin pratik uygulaması olarak Malatya bir modeldir, markadır" ifadelerini kullandı.

Ekici konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

Rahmetli Özal'dan sonra ya birileri bizi cezalandırıyor ya da biz kendimizi başkasının bizi tanıdığı kadar tanımıyoruz, değer vermiyoruz. Bizim İstanbul'da yaşayan 398 bin nüfusun Malatyalı oluşunun elbetteki bürokraside ve siyasette karşılığı olacaktır, olmalıdır. Bundan sonra STK'ların bu konuya el atmalarını rica ediyoruz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Karadenizli olduğu biliniyor. Ekici'ye ne cavep verecekleri ise merak konusu...

İŞTE O GÖRÜNTÜLER:

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Eşinin telefonuna gelen mesajı okudu sonrası korkunç
Eşinin telefonuna gelen mesajı okudu sonrası korkunç