Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde halk soyuluyor mu? Aracın 5...

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde halk soyuluyor mu? Aracın 5 katı ceza...

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde geçişi yasak olan hafif ticari araç sahiplerinin mağduriyetlerine ilişkin "araç sahiplerinin bunu ödeyecek durumları yok. Arabalarını satsalar bu cezayı ödeyemezler." değerlendirmesinde bulundu. Ağaoğlu, cezaların gecikmeli olarak gönderilmesini de 'şüpheli' olarak değerlendirdi.

04 Aralık 2018 - 13:24 - Güncelleme: 06 Aralık 2018 - 12:40

Polemik Haber'de yer alan habere göre;  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde (FSM) geçişi yasak olan binlerce hafif ticari araç sahibi uygulamadan haberdar olmadığı için gelen cezalarla şok geçiriyor. Aks aralığı belli bir uzunluğun üstünde olan araç sahiplerine, her geçiş için 600 lira ceza kesiliyor. 2017 yılı başında başlayan uygulamadan habersiz olan çok sayıda kişi, durumu yeni fark etti. 50 bin lira ceza gelen de var 200 bin lira gelen de. Tebligatları yeni yeni almaya başlayan araç sahipleri yapılandırma sürecini de kaçırdı.

Konuyla ilgili Polemik Haber'e değerlendirmelerde bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bu mantıklı bir yasak değil devlet vatandaşına tuzak kurmaz, işini zorlaştırmaz. Üsküdar'dan Beşiktaş'a yük taşıyacak bir hafif ticari aracın Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanması halinde ilave 100 kilometre yol kat etmesi lazım. Ayrıca  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün geçiş ücreti ve bağlantı yollarının yüksekliği nihayi tüketicinin nakliye maliyetlerini arttıracaktır.Taşımacının maliyetini arttırıyor bu da tüketiciye yansıyor." diye belirtti. 

"GECİKMELİ GÖNDERİLMESİ ŞÜPHE UYANDIRIYOR"

Ağustos ayında sona eren kamu yapılandırılmasına dikkat çeken Ağaoğlu, cezaların gecikmeli olarak gönderilmesini 'şüpheli' olarak değerlendirdi. Ağaoğlu açıklamalarına şu sözlerle devam etti: 

"Ayrıca bunların gecikmeli olarak gönderilmesi şüphe oluşturuyor. Bunlar gecikmeli gönderilmeseydi yapılandırılmaya sokulurdu. Ağustos ayında sona eren bir yapılandırma vardı. Kamu alacakalarının yapılandırılması çerçevesinde yapılandırılabilirdi ve ya silinebilirdi. Bunlar bir yıl biriktirilip gönderilmiş. Her ne kadar kanuna uygun gözükse de bu devletin takınmaması gereken bir tavırdır."

"ARABALARINI SATSALAR ÖDEYEMEZLER"

"Pik saatler dışında yasak olmamalıdır. Yani sabah 07.00 ile 10.00 arası öğleden sonra 16-30 ile 22.00 arasında yasak uygulanarak trafik yoğunluğunun oluşmasına karşı önlem alınabilir ama onun dışındaki saatlerde yasağın sürdürülmesi anlamsızdır ve milli ekonomik çıkarlara da uygun değildir. Netice itibariyle bu araçlar akaryakıt harcıyor, akaryakıt ithal üründür. Yasakların kaldırılıp, biriktirilmiş cezaların da silinmesi gerekir mağdurların bunu ödeyecek durumları yok. Arabalarını satsalar bu cezayı ödeyemezler. "

BİR MESAJ İLE BİLE BİLGİLENDİRME YAPILMAMIŞ

Küçük çapta nakliye işi yapan esnaflar, gördükleri ceza karşısında şok yaşarken yetkililerin bu konuda eksikliğine değinen Ağaoğlu, "Devlet teknoloji çağında bir msj ile bile bilgilendirme yapmamış, yol kenarındaki tabelalara ayrıntı yazmamış." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Eşinin telefonuna gelen mesajı okudu sonrası korkunç
Eşinin telefonuna gelen mesajı okudu sonrası korkunç