Gazetecilik için kamerası en iyi telefonlar

Gazetecilik için kamerası en iyi telefonlar

Mobil gazetecilik günümüzde revaçta. Mobil gazetecilik için iyi bir kamerası olan bir cep telefonuna ihtiyaç olduğu muhakkak

05 Mart 2019 - 16:58

“En iyi kamera o an yanınızda olandır” sözü kuşkusuz bugün de doğru. Üstelik bir haberin belgelenmesi söz konusu olduğunda üstün bir görüntü kalitesi genelde önemli bir kıstas olarak görülmüyor. Öte yandan günümüzde birçok cep telefonu, bu açıdan gerekli asgari özellikleri sunmanın ötesinde, görsellikte profesyonele yakın bir tat yakalamaya da imkân veriyor. Dolayısıyla gazeteciler, “o anda” yanlarında olacak telefonu seçerken, daha yüksek bir görsel prodüksiyon kalitesini de hedefleyebilir.

TELEFON SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bu açıdan özellikle iki noktaya dikkat etmek gerekiyor:

Eldeki cihaz ne olursa olsun, onu en verimli şekilde kullanmak için gerekli koşulları (ses, ışık, stabilizasyon vb.) iyi ayarlamak. Gerekirse ve imkân varsa harici mikrofon, ışık ekipmanları, denge cihazları veya tripodla telefonu desteklemek.

Bir telefon seçerken multimedya prodüksiyon konusunda ondan tam olarak ne beklediğimizi belirleyerek karar vermek. Örneğin bazı marka ve modeller arka kameranın video stabilizasyonu ile, diğerleri ön kamerasının fotoğraf kalitesiyle (yani selfie performansıyla) öne çıkıyor.
Tüm bu değişkenleri akılda tutmakla birlikte, kamera performansına göre telefon seçerken genel bir rehber niteliğindeki DxOMark skorları da dikkate alınabilir.

2008 yılında Fransa’da kurulan şirket, telefonlar da dahil elektronik cihazların görüntüleme kalitesini bilimsel yöntemlerle analiz edip notlandırıyor.

Şubat 2019 itibariyle DxOMark’ın kamera açısından en iyi beş telefon modeli şöyle:

Huawei Mate 20 Pro
Huawei P20 Pro
Samsung Galaxy S10 Plus
Xiaomi Mi 9
Apple iPhone XS Max

DxOMark incelemesine bakılırsa, henüz selfie performansı test edilmediği halde Xiaomi’nin yeni modeli Mi 9 ile en iyi kameralı telefonlar listesine bu ay hızlı bir giriş yaptığı görülüyor.

Varsayılan modunda dahi 4K çözünürlükte çekim yapabilen ve mobil videodaki performansıyla zirveye yerleşen üç kameralı bu model; iPhone XS Max, Google Pixel 3 ve Samsung Galaxy Note 9 gibi iddialı cihazları geride bırakmış durumda.

BUNLARA DİKKAT

Yine de Techradar’da 21 Şubat’ta yayınlanan bir haberde de belirtildiği gibi, DxOMark skorlarını dikkatli incelemek gerekiyor çünkü geniş açı lensler ve RAW formatı desteği gibi, iyi bir telefon kamerasına önemli değer katan özellikler bu puanlamada yer almıyor.

Ayrıca gazetecilerin, Huawei ve Xiaomi gibi Çin markalarında casus yazılım ve donanımlar bulunduğu yönündeki iddiaları da dikkate alarak ihtiyatlı davranmasında fayda var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakıf üniversitelerinde yıllık ücretler katlandı
Vakıf üniversitelerinde yıllık ücretler katlandı
İstanbul Arnavutköy’de kurulu DÇT Demir Çelik A.Ş. hakkında 'hileli iflas davası
İstanbul Arnavutköy’de kurulu DÇT Demir Çelik A.Ş. hakkında...