İKKB’den ’3 Mart 3 devrim’ açıklaması

İKKB'den '3 Mart 3 devrim' açıklaması

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu’nun 3 Mart tarihli 3 Devrim Yasası’nın 95. yılı dolayısıyla açıklama yaptı. 

02 Mart 2019 - 13:27

Nazan Moroğlu’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

3 Mart 1924 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 3 Devrim Yasasıyla, ülkemizde çağdaş, demokratik ve laik bir ulus devletin temelleri atılmıştır.  
 
3 Mart 1924 tarihli 429 sayılı birinci yasayla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını sağlamak üzere Şeriyye - Evkaf ve Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekaletleri kaldırılmış, yerine Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı kurulmuştur.  Kanunun 1. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti’nde halkın işleri ile ilgili yasaları yapmaya ve yürütmeye yalnız TBMM ile hükümet yetkilidir” denilerek  milletin egemenlik hakkının sadece yetkili organlarca kullanılabileceği vurgulanmıştır.
 
3 Mart 1924 tarihli ikinci kanun, Tevhid-i Tedrisat Kanunudur. Bu kanun ile  yurttaşlar arasında eğitim yoluyla duygu,  düşünce ve kültür birliğinin, dayanışmanın sağlanması amaçlanmıştır. İlkokuldan başlayarak “eğitim birliği” ilkesine bağlı kalmak, kadın erkek ayrımı yapmadan Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kuşakların yetiştirilmesini sağlamak hedeflenmiştir.

Yurttaşların din bilgilerini doğru öğrenmesine özen gösterilmiş ve  Tevhidi Tedrisat Kanunu 4. maddesinde “Milli Eğitim Bakanlığı dini bilgiler bakımından yüksek uzmanlar yetiştirmek üzere üniversitede bir İlahiyat Fakültesi kuracak, ayrıca imamlık ve hatiplik gibi dini görevlerin yerine getirilmesiyle görevli memurların yetişmesi için de ayrı okullar açacaktır” hükmüne yer verilmiştir.
 
3 Mart 1924 tarihli üçüncü kanunla Hilafetin kaldırılması kabul edilmiştir. Böylece dinin siyasete alet edilmesi önlenmek istenmiştir.
 
3 Mart tarihli 3 Devrim Yasası, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir hukuk devleti olması yolunda atılan ilk kararlı adımlardır.
 
İKKB olarak, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sahip çıkıyoruz; ülkemizi Atatürk ilke ve devrimlerinden, laik ve bilimsel eğitimden, demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinden geriye götürecek girişimlere karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırmadan, dökmeden kamera ile su kaçağı tespiti
Kırmadan, dökmeden kamera ile su kaçağı tespiti
Muharrem İnce'ye CHP'li iş insanından bomba cevap
Muharrem İnce'ye CHP'li iş insanından bomba cevap