Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü: Türkiye 2001 krizinden daha kötü...

Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü: Türkiye 2001 krizinden daha kötü durumda

Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Kahveci, KRT TV'de Ebru Birçak'ın canlı yayın konuğu oldu. Kahveci Türkiye'nin ekonomisinin 2001 krizinden daha kötü durumda olduğunu iddia etti.

16 Şubat 2019 - 14:29 - Güncelleme: 16 Şubat 2019 - 14:53

Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Kahveci, KRT TV canlı yayınında, "Sanayi Üretim verisi açıklandı, gördük ki Türkiye'de üretim çöktü. İmalat sanayi 10.8 daraldı. Biliyor musunuz; 1994 krizinde imalat sanayi daralması 8.6, 2001 krizinde yüzde 9.5, imalat sanayinin Aralık ayı daralması 10.8.

Türkiye 1994 ve 2001 krizlerine ortalama olarak geldi, son ay verilerine göre geçti bile. İşsizlik rakamları 1994 ve 2001 krizlerinin üzerinde. Çok büyük bir ekonomik kriz yaşıyoruz.

Aralık ayında tüketim yüzde 9.2 çökmüş. Gıda tüketimi bile yüzde 7.2 düştü, boğazımızdan bile kısmışız. Yemeğimizden kısar noktaya gelmişiz. Yemek yiyemez noktaya geldik" ifadelerini kullandı.

Ebru Birçak'ın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sözlerini hatırlatması üzerine Kahveci, "Buna çok söylenecek söz var da... Türkiye'de A firması B firması iş yapıyor. Kamunun, devletin özel sektöre yaptırmış olduğu bir ton iş var, paralarını ödemiyor" diye cevap verdi.

Bartın'daki iş başvurusundaki izdiham görüntülerini değerlendiren Kahveci, "İş dünyasından da bazı görüşler geliyor, koltuğa iyi oturan toplamış kurumlar var hani iyi toplamış kurumlar bunlar şey diyordu, 'çalışacak eleman bulamıyoruz.' O sıcak koltuklarınızda kalkın da şu milletin arasına bir gidin. Bakın çalışacak eleman var mı yok mu? Şu izdihama bakın. Sevgili iş dünyası örgütleri, kamu zoru ile oluşmuş örgütler şu Bartın'daki kuyruğu görüyor musunuz? Hani çalışacak eleman bulamıyordunuz? İnsanlar madende, yerin altında çalışmak için bakın nasıl izdiham halinde?" dedi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Kılıçdaroğlu Tivnikli ailesini neden ziyaret etti?
Kılıçdaroğlu Tivnikli ailesini neden ziyaret etti?