Muammer Keskin: Mustafa Sarıgül’e de AK Parti’nin adayına da...

Muammer Keskin: Mustafa Sarıgül'e de AK Parti'nin adayına da fark atarım

CHP Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Muammer Keskin, partisi tarafından aday gösterilmesi halinde hem DSP’nin adayı Mustafa Sarıgül’e hem de AK Parti’nin adayı Nihal Yıldırım’a fark atacağını söyledi. Keskin, “Söz veriyorum; kaos bitecek Şişli’ye barış gelecek” dedi.

31 Ocak 2019 - 13:59 - Güncelleme: 02 Şubat 2019 - 14:03

Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Mali Müşavir Muammer Keskin ile Özgür Şişli-Özgür İstanbul Platformu’nun Şişli’deki ofisinde buluştuk. Anlaştığımız saatten bir yarım saat önce ofise gittiğimde Keskin’in CHP’nin bazı Parti Meclisi(PM) üyeleri ve Şişli’nin kanaat önderleri ile toplantı halinde olduğunu gördüm.  Keskin’in aday adaylığı sürecinde destek olan çalışma arkadaşları ile de tanışma fırsatım oldu. Her yaştan Şişlili ekipte yer almasına rağmen gençlerin çokluğu göze çarpıyor. Ekibin en genci Keskin’in torunu Demir. O da 9 yaşında olmasına rağmen dedesinin adaylığı için ter dökenlerden. Keskin’i eşi Hülya hanımda bu süreçte sürekli yanında. Gördüğüm o ki en büyük enerji kaynağı da o.

Söz verdiği saatte toplantısını bitiriyor Muammer Keskin ve röportaja başlıyoruz. Keskin’in önünde Şişli’nin haritası var. 40 yıllık Şişliliyim girmediğim, adım atmadığım sokağı yok diyor. Siyasete Sosyal Demokrat Halkçı Parti(SHP) saflarında başladığını, Şişli ilçe başkanı olarak görev yaptığını, CHP’nin çeşitli kademelerinde bulunduğunu anlatıyor. ‘Biz siyaseti sokakta yaptık’ diyor Keskin. ‘Ortak akıl’, ‘ortak payda’ vurgusu yapıyor.

İşte o röportaj…

‘UZUN YILLARDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞI HAYALİM VAR’

*Belediye başkanı olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Ben uzun yıllardır Şişli'de yaşayan bir yurttaş olarak, Şişli'de bugüne kadar yapılmış olan belediyecilik anlayışından daha farklı bir anlayışı kendime hep örnek alarak, dünyadaki örneklerini de inceleyerek Türkiye'deki de başarılı örnekleri farklı yerlerdeki partimizin başarılı örneklerini burada da hayata geçirme hedefi ile uzun yıllardır belediye başkanlığı hayalim var. Ama bu dönemde özellikle Cumhuriyetin bütün kazanımlarının elden gittiği bir dönemde yerel yönetimlerin önemi ve anlamı var. Bu nedenle Şişli'de "Yerelden Genele" diye bir sloganla yola çıktık. Şişli'yi en iyi şekilde bir sosyal demokrat anlayışla yönetip ve başarılar elde ederek İstanbul'da Ekrem İmamoğlu arkadaşımızın belediye başkanı olmasını sağlayıp İstanbul'u bir bütün olarak Şişli'yi de bunun içerisine katarak daha sağlıklı bir belediye anlayışı ile yönetmek.

KILIÇDAROĞLU, KAFTANCIOĞLU, KESKİN GÖRÜŞMESİ

*Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun ailesi ile bir kahvaltı yapmıştı, akşamında da sizinle bir görüşmesi olmuştu, bildiğim kadarıyla. O görüşme nerede oldu, neler konuştunuz, ne kadar sürdü?

Yarım saatlik bir görüşmeydi. İstanbul'da Beşiktaş sınırları içerisinde bir otelde gerçekleşmişti. Yine sayın İmamoğlu'nun bir programı vardı, o program sonrasında bir araya geldik. Ben, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'nun da katıldığı bir görüşme yaptık. Görüşmede ben Şişli'yi anlattım, neden aday olduğumu ifade ettim Genel Başkana. Genel Başkanımız da Şişli'nin problemlerini bildiğini, bununla ilgili bir ortak payda yaratmak gerektiğini söyledi. 

‘ŞİŞLİ GÜLAY ATIĞI DÖNEMİNDE KATLEDİLMEYE BAŞLANDI’

*Şişliler neden size oy versin, Şişlilere vaatleriniz nelerdir?

İki türlü düşünmek gerekir, Şişli bir kent ilçesi merkez ilçe... Gece nüfusu 275 bin, gündüzleri de bazı verilere göre 3 milyonun üzerinde bazı verilere göre de 5 milyon sirkülasyon yaşayan bir ilçe. Dolayısıyla problemleri de devasal. Şişli 1994'te belediye başkanlığı yapmış Gülay Atığ döneminde katledilmeye başlandı. Bu kent katliamının ilk başlangıcıdır İstanbul'da. Gülay Atığ belediye başkanıyken, “Şişli'yi Manhattan yapacağım” iddiası ile geldi. Ve ondan sonra gelen belediye başkanları da buna ya göz yumdu ya işlerine geldi ya da başka bir nedenle bu yönetime devam ettiler. Şişli şu an taş yığını olan bir yer haline geldi. Yaşanacak bir ilçe değil. Benim temel hedeflerimden bir tanesi, tabi ki bu yapılmış şeyleri yıkmak değil, başka bir şey yapma şansımız yok ama Şişli'de yaşayanları rahat ettirmek, yüzlerini güldürmek ve mutlu bir Şişli yaratmak için adayım. Daha mütevazı bir şey söyleyeyim, eskiden dünyada gelişmişlik kriteri milli gelirden aldığınız payla ilgiliydi. Artık mutluluk endeksi ile dünya milletleri, halkları o devlet gelişmiş mi değil mi ölçüyor. Şişli'de böyle bir projeyi hayata geçirmek arzusundayız. 

‘ŞİŞLİ’DE SON BEŞ YILDIR BİR KAOS VAR’

İkincisi; Şişli'de ciddi olarak son 5 yıldır, yurttaşlarımızı etkileyen siyasi bir kaos var. Bu kaosu ortadan kaldırarak barışı sağlamak. Şişli'de yaşayan 275 bin yurttaş hangi partiden olursa olsun, bütün partilere eşit davranarak barışı sağlamak. Eğer aday olursam; 31 Mart gecesine kadar kazanmak için çaba sarf edeceğim. 1 Nisan'dan itibaren de Şişli'de yaşayan tüm yurttaşlarımızın ortak belediye başkanı olma arzusu içerisindeyim. Bunu da becerecek birikime, networke, ilişkiye sahibim. 

‘ŞİŞLİ’Yİ RANT İLE ANILAN BİR İLÇE OLMAKTAN ÇIKARACAĞIM’

*"Şişli'de bir kaos var" dediniz, bu kaos nedir?

Çok fazla girmek istemiyorum ama üzülerek söylüyorum Şişli'de belediye bürokrasisinden birkaç arkadaşımız ya vuruldu, belediye başkan yardımcısı arkadaşımız Cemil Candaş arkadaşımız öldürüldü. Yani size biraz önce söylediğim, 1994'te başlayan rant kavgası Şişli'de sonucunu bu şekilde ödedi. Elbette kent demek rant demektir ama bu rantı kimlerin paylaştığı önemlidir. Ne yazık ki ranttan beslenen bir grup insan (bunlar kimdir derseniz ben bilemem) ama devletin ilgili birimleri elbette biliyordur. Ben belediye başkanı olursam, herkese eşit davranacağım. Burayı rant ile anılan bir belediye olmaktan çıkaracağım.

‘SARIGÜL İYİ BİR PARTİLİ OLSA İSTİFA ETMEZDİ’

*CHP'den aday adaylığını açıklayan, aday yapılmayacağını anlayınca da partiden istifa eden Mustafa Sarıgül'un durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? DSP'den aday olması ne anlam ifade ediyor?

Sarıgül, düne kadar aynı saflarda mücadele ettiğimiz arkadaşımız, şu an hakkında bir şey söylemem şık olmaz ama eğer; Mustafa Bey iyi bir partili olsaydı, istifa etmezdi. Kendisi aday gösterilmek zorunda değil. Onun kadar benim ve diğer 7 arkadaşımızın da hakkı var. Sonuçta Şişli'de mevcut bir belediye başkanı var, onun dışında da toplamda 9 kişiyiz. Buraya aday olan her bireyin, her arkadaşımın, her partilinin en az Mustafa bey kadar en az Hayri bey kadar hakları var. Dolayısıyla partinin yöntemlerini eleştirebilirsiniz, eksik bulabilirsiniz, yanlış bulabilirsiniz. Aday yapılmadınız diye istifa edilmesini doğru gören biri değilim. Yolu açık olsun, başka bir şey söylememi gerektiren bir durum değil.

‘AÇIK ARA KAZANIRIM’

*CHP sizi aday gösterirse Sarıgül'e karşı seçim kazanacağınıza inanıyor musunuz? Seçim stratejiniz ne olur?

Çok net bir şey söyleyim, seçimi açık ara kazanırım. Mustafa Sarıgül ya da bir başkası fark etmez kesinlikle diyorum, kazanırım. Seçim süresi boyunca da nezaket kuralları ile yarışırım. CHP'nin tüzel kişiliği ve Şişli'deki demokratların, toplumcu belediye arzusu olanların, sosyal belediyeciliği düşünen bütün kesimlerin benimle ve çalışma arkadaşlarımla birlikte CHP'yi iktidar edeceklerinden adım kadar eminim. 

‘GEZİ’DEN BU TARAFA ORTAK PAYDADAYIZ’

*Adaylık, belediye başkanlığı ve işbirliği konusunu diğer muhalif parti yöneticileri ile değerlendiriyor musunuz?

Muhalif partilerden öteye, biz referandumdan, aslında Gezi'den bu tarafa Şişli'deki bütün bileşenlerle ortak paydadayız. Bunların adlarını tek tek saydığım zaman  Saadet Partisi'ni de, İYİ Parti'yi de, Halkların Demokratik Partisi'ni de, partili olmayan yurttaşları da sayabilirsiniz. Ortak paydada olan bütün demokrasi güçleri ile yan yana, omuz omuza Gezi'den bu tarafa ciddi bir ortak payda yarattık. Benimde içinde bulunduğum Özgür Şişli- Özgür İstanbul Platformu buraya ev sahipliği yapıyor. Her zaman da bundan övünç duyuyoruz. Her zaman da çalışma arkadaşlarımla birlikte demokrasiyi yerleştirmek ve onu hayata geçirmek için bizim dışımızdaki ortak paydada olduğumuz yol arkadaşlarımızı, dostlarımızı ya da başka siyasi parti yöneticileri ile çok uyumlu ve çağdaş bir ilişki içerisindeyiz.

*Şişli de siz aday olursanız; SP ve HDP'nin adayı da siz olur musunuz?   

Partilerin tüzel kişiliklerinin vereceği kararlar var. Ama ben yerelde ciddi olarak bu camialarla ortak bir payda yaratacağımızı düşünüyorum.

‘AK PARTİ’NİN ADAYI GECE SAAT 4:00’DA DİĞER GÜÇLER TARAFINDAN DEĞİŞTİ’

*Şişli'de sürpriz bir şekilde AK Parti'nin Nihal Yıldırım'ı aday göstermesi konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Beklentimiz mevcut AK Parti İlçe Başkanı'nın belediye başkanlığına partisi tarafından aday gösterilmesiydi. Bildiğimiz kadarıyla kendisi de uzun süredir aday olmak istiyordu. İlk açıkladıklarında belediye meclis üyelerinin Fatma Özden Ay Hanımı aday gösterdikleri. Gece saat 4:00'da diğer güçler tarafından engellenip, şimdiki adayın gösterildiği söyleniyor. Bu benim alanım değil, bu beni ilgilendirmiyor. Benim açımdan AK Parti'nin adayının kim olduğu önemli değil. Bizimle birlikte ortak paydada olan, bizimle birlikte yol yürüyecek arkadaşlarımızın bundan etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Kadın bir adayın olması çok çok önemli ama Şişli'de demokrasi güçlerinin ortak paydası bunun altından kalkacak bir birikime sahip.

 

‘ŞİŞLİ’Yİ ŞİŞLİLERLE YÖNETECEĞİZ’

*AK Partililerin oylarına talip misiniz, AK Partililerin oylarını almak için ne yapacaksınız, nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Ben AK Parti'nin, MHP'nin İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP ve diğer partili olmayan solda veya sağda yurttaşlarımızın tümünün oylarına talibim. Ama gerçekçi olmak lazım, herkes kendi partisi açısından baktığında tüzel kişiliğine sahip çıkacak. Biz kendi partimizin tamamının desteğini alıp, bu partilerin de tabanlarına hitap edeceğiz. Ortak paydada olduğumuzu ve onlarla birlikte ötekileştirmeden yöneteceğimizi deklare edeceğiz. Belediye başkanı olduğumda hayata geçireceğimiz Mahalle Meclisleri'nde onların da yer almasını sağlayıp, Şişli Belediyesi'ni birlikte yöneteceğiz.

‘BEN CHP’LİYİM 3 GÜN KIRILIR ÜZÜLÜRÜM, 4. GÜN KALKAR PARTİM İÇİM ÇALIŞIRIM’

*Hayır Bileşenleri'nin CHP'nin adayına göre bağımsız aday çıkaracağı iddiası var. Böyle bir durumda DSP'nin adayı Mustafa Sarıgül, CHP'nin adayı ve Hayır Bileşenleri'nin bağımsız adayı diyerek solun oyu bölünecek. Bu durumda AK Parti'nin adayının aradan sıyrılma ve kazanma ihtimali ortaya çıkar mı?

Hayır Bileşenleri'nin adına bir şey söyleme yetkisine sahip değilim, doğru da görmem ayrıca... Ben Hayır Bileşenleri'nin bir bölümünü oluşturan bir grubun içerisindeyim. Bizim partimizin adayı demokratik bir yöntemle seçilseydi zaten bunları bugüne kadar çoktan aşmış olurduk. Bugün geldiğimiz nokta itibari ile partimizin yetkili organları çeşitli araştırmalar, çalışmalar yaptı, ve bir aday belirlemek için çaba sarf ediyorlar. Bizim adayımız netleştikten sonra çıkacak tabloya göre bir fikir yürütebilirim. Şu anda ütopik, hayali bir şey olur söyleyeceklerim. Ben CHP'liyim, 3 gün kırılır, üzülürüm ama 4. gün gider partim için çalışırım. Çok absürt bir aday gösterilse bile gidip oyumu CHP'ye veririm. Etik değil, siz aday olmadınız diye gidin başka bir adayı destekleyin, ya da istifa edin başka bir yere gidin. Ben bunları kendi ahlak anlayışım içerisinde doru görmem. 

‘FİDAN HANIMIN YERİNDE OLSAM KABUL ETMEZDİM’

*Geçen Pazar günü Beşiktaş Aday Adayı olan Fidan Aslan Eroğlu, MYK tarafından Şişli adayı olarak PM'ye sunulacaktı, daha sonra parti yönetimi tarafından geri çekildi. MYK'nın bu kararını, Eroğlu'nun Şişli'den aday yapılmaya çalışılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Figen hanım adına bir değerlendirme yapmam şık olmaz. Ben kendimden yola çıkarak söyleyeyim. Bana deseydiler ki, 'Şişli'de sana yer bulamadık, seni Beşiktaş adayı yapıyoruz'... Beşiktaş'ta çok garanti bir yer, herkes belki balıklama atlayabilir. Ben Beşiktaş'taki arkadaşlarıma, orada uzun yıllardır, tozunu, toprağını ve emeğini çeken arkadaşlarıma büyük bir haksızlık olarak görürdüm. O yüzden de bu adaylığı kabul etmezdim. Burada Fidan hanım neden, nasıl kabul etti, bunlara da girmek bana düşmez. Parti Meclisimiz onaylayacak olsaydı, sizin de söylediğiniz gibi Pazar günü bu iş biterdi. 3 gün üzülürdük, 4. gün partimiz için kalkar çalışırdık. Onu artık Fidan hanıma sorun bana değil. 

FİDAN ASLAN EROĞLU, SARIGÜL’ÜN ‘PROJESİ’ Mİ?

*Eroğlu'nun babası Mehmet Ali Aslanoğlu'nun Türkiye Değişim Hareketi'nin (TDH) kurucularından olması eleştirildi. Hatta Fidan hanım için, 'Sarıgül'ün projesi' bile denildi. Sizin bu konudaki düşünleriniz nelerdir?

İzin verirseniz bu soruya yanıt vermeyeyim. Çünkü nezaketsizlik olur. Ben Fidan hanımı kamuoyundan, basından tanıyorum. Babasının da yine TDH'nin kurucularından olduğunu biliyorum. Bir hukukum yok. Bir derinlemesine bilgi sahibi değilim. Ben bir şey söylersem incitici olur. Ama ben size demin ki sorunuzla bağlantılı olarak söyleyeyim; ben Fidan hanımın yerinde olsam Şişli'den aday olmam.

‘CANAN HANIMIN İSTİFASINI DOĞRU BULMADIM’

*PM'de belediye başkanları için oylama sürerken CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu istifa etti. Basında yer alan haberlerde istifa nedenleri arasında Muammer Keskin isminin PM'ye sunulmaması da yer aldı. Bu yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Canan hanımın istifasını doğru bulmadım. Şu anlamda doğru görmüyorum; tabi ki bir birikimin sonucunda istifa etmiştir ama çok kritik bir seçime gidiyoruz. Canan hanımda çok bilgili, birikimli ve kadın olması itibari ile de kendisini topluma kabul ettirmiş, değerli bir arkadaşımızdır. Duygusallık üzerinden istifa ettiyse bunu doğru görmem. Benim adımı verdi mi, vermedi mi bilmiyorum ama basından ben de sizin gibi okudum. Başka nedenlerde yazıldı. Bu benim için onur verici ama söylediğim gibi; Canan hanımla konuşup da bu böyle midir, değil midir konuşmadık. 

Ben 40 yıldır Şişliliyim. Şişli'de yaşamımı devam ettiriyorum. Mali müşavirlik ofisim Şişli'de burada evlendim, çocuklarım Şişli'de doğdu, büyüdü, evlendi. Torunum Şişli'de doğdu. Ben kendimi gerçek bir Şişlili, İstanbullu hissediyorum. Şişli de İstanbul'un önemli bir ilçesi, buranın mutlak ve mutlak çağdaş yönetimini sağlamamız lazım, ben de buna adayım. MYK'da ve PM'deki birçok yöneticimizin bunun bilincinde ve farkında olduğunu biliyorum.

 

‘PM’DE İPİ GÖĞÜSLERİM’

*MYK'dan PM'ye isminiz 2-3 isimle gitse, "ben aday yapılırım" diyor musunuz?

Çıkarım, hem de açık ara çıkarım. Şişli’yi bilen, Şişli'deki sorunları bilen bir MYK ve PM var. Sonuçta gizli oyla yapılacak bir şey ama benim gözlemim eğer böyle bir isimle aşağı inilirse, ben ipi göğüslerim. 

‘GÜRSEL BEY BÖYLE BİRŞEY DÜŞÜNÜYORSA ŞİŞLİ’Yİ TANIMIYOR DEMEKTİR’

*'Şişli'de Sarıgül ile mücadele edebilecek, başa çıkabilecek' bir isim diyerek Genel Merkez'in Gürsel Tekin'e adaylık teklifinde bulunacağı iddia ediliyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir, bu argümana katılıyor musunuz?

Kendiniz de söylüyorsunuz bu bir iddia. Ne kadar doğru bilmiyoruz. Bu iddianın sahipleri ve Gürsel bey böyle birşey düşünüyorlarsa Şişli'yi tanımıyorlar demektir. Şişli'de Mustafa Sarıgül ile ya da  AKP ile CHP'nin adayı olarak Muammer Keskin mücadele edemeyecek de dışardan gelen biri mi mücadele edecek? Ben bunu şiddetle reddediyorum, kınıyorum. Bu siyasi körlükle eşdeğerliktir. Biz Şişli'de emin olun mutlaka emin olun ki; hem Sarıgül'e hem AK Parti'nin adayına göre en güçlü adayım. Açık arada seçimi alacağımızı düşünüyorum. 

*Anket çalışması yaptırdınız mı?

Kişisel olarak anket çalışması yaptırmadım. Ama yapılan anket çalışmalarını biliyorum; bu anket çalışmalarında da adıma yönelik ciddi bir teveccüh olduğunu da biliyorum.

*'Hayali seçmen' iddiaları gündeme geldi. Şişli'de durum nedir, seçmen listelerini kontrol ettiniz mi?

Seçmen listelerini inceledik, partideki yönetici arkadaşlarımızla da konuştuk, Şişli'de absürt bir durum yok. Şişli zaten bir kent ilçesi, 3-5 bin oy getirerek seçim sonuçlarını değiştirmek mümkün değil. Burası kendi sorunlarını bilen bir ilçe. 25 mahallede yaşayan yurttaşlarımızın bütünü hangi partiye oy verirse versin, 3-5 bin oyun değişmesi ile siyasi figürün değişeceğini düşünen insanlardan değiller. Seçmen listelerini kontrol ettiğimizde de gördük ki seçmen sayısında bir azalma var. Geçen seçime göre 2 bin seçmen azalmış durumda. Gelen de var, giden de var, absürt bir durum tespit edilmedi.

‘HAYRİ İNÖNÜ İLE GÖRÜŞÜYORUM’

*Diğer aday adayları ile bir görüşmeniz, fikir alışverişiniz oldu mu? 

Bizim burada bir şanssızlık var; eski belediye başkanımız ve yeni belediye başkanımız arasındaki ciddi bir çatışmadan dolayı ilçe örgütü aday adayları tanıtım toplantısı yapmadı. İlçe örgütünün belediye başkan aday adaylarını, meclis üyesi aday adaylarını tanıştırmak, bir araya getirmek, fikir alışverişini sağlamak görevi. Aday adayı olarak benim ya da başka bir arkadaşımın değil.

Kişisel olarak ilişkide olduğum, görüştüğüm, 3-4 aday adayı var. Bunlardan bir tanesi de belediye başkanımız Hayri beydir. Onun dışında aday adayı olanların bir kısmını tanımıyorum bizden değiller. Bizim ilçede oturmuyorlar. 2-3 tanesi boş zamanlarımızda bir de buraya aday adayı olalım diye düşündüler her halde. Şişli'nin sorunlarını bilen insanlar olmadıklarını düşünüyorum. Kendilerini tanımadığım için çok da haksızlık etmek istemem. 
5-6 aday adayı da ya ilçede yaşayan ya da ilçede siyaset yapan arkadaşımız. Bu arkadaşlarımız da gerçekten bu ilçenin sorunlarını biliyorlar. Onların da en az benim kadar belediye başkan adayı olma hakları var hem de böyle bir mücadelenin içinde olma gayretleri var. Ben de aday adayı olan arkadaşların 3-4'ü ile zaman zaman fikir alışverişinde bulunuyorum. 

‘İNÖNÜ İLE ORTAK PAYDADAYIZ’

*’Hayri bey ile görüştüm’ dediniz. Hangi konuları konuştunuz? 

Hayri bey ile en temel ortak yanımız Şişli'de temiz bir toplum. Altını çizerek söylüyorum; temiz toplum, temiz toplum, temiz toplum... Bu konuda emin olun kesinlikle ve kesinlikle bir ortak paydadayız. Hayri bey aday olsa aynı desteği vereceğim, muhtemelen ben aday olsam da Hayri bey bana aynı desteği verir. Ortak paydada buluşuruz. Şişli'de bu rant çetelerine karşı yürütülen mücadeleyi aynen ben aday da olursam devam ettireceğim, Hayri bey aday olursa da ona destek olacağım. 

*Mevcut belediye başkanından farklı olarak hangi hizmetleri yapmayı vaat ediyorsunuz? Şişli Belediyesi'nde gördüğünüz eksiklikler neler?

Şişli Belediyesi'nde ciddi bir yönetim boşluğu var. Ben Şişli'yi, Şişli Belediyesi'nin içini, sokaklarını bilen biriyim. Ben eğer belediye başkanı olursam; en temel olarak herkese eşit mesafede davranacağım ama; 'dur' diyeceğim insanlar da var, 'yürü' diyeceğim insanlar da var. Belediyeyi çağdaş, şeffaf, Şişli'deki bileşenlerin tümüyle yönetmeye talibim. 

‘ŞİŞLİ’DE BARIŞI SAĞLAYACAĞIM’

*Belediye Başkanı olduğunuzda Şişli'de ilk yapacağınız iş ne olur?

Şişli'de barışı sağlamak. Örgüt içerisindeki sıkıntı, bütün enerjimizi negatife çeviriyor. Şişli'de bu negatif enerjiyi ortadan kaldırıp, pozitif enerjiye çevirmek lazım. O da insan ilişkisi ile olur. O da el sıkma ile, yoldaşlık hukuku ile olur. Bunları sadece parti içerisinde değil parti dışındaki tüm Şişlililer ile bunu sağlayacağım.

En önemli projelerimizden biri Ekrem bey de gündemine aldı. Gerçek anlamda Mahalle Meclisleri, Muhtarlar Meclisi kurup bütün o mahallede yaşayan yurttaşlarımızla o mahallenin sorunlarını tartışıp, oradan karar aldıktan sonra bunları belediyede uygulayacağız. Her mahalleye de bütçe ayıracağız. Belediye belirledi; A mahallesine şu lazım onu yapacağız, B mahallesine bunu yapacağız, değil. O Mahallenin öncelik sıralamasına göre, aciliyetine göre hizmetleri götüreceğiz.

KOSKOCA ŞİŞLİ’DE 9 TANE KREŞ VAR…

İlk ne yapacaksınız dediniz ya, şu ana kadar Şişli'de 1989'dan bu tarafa 9 tane kreşimiz var. 25 mahallemiz var, bu 9 kreşin de önemli bir bölümü son yıllarda yapıldı. Şişli'de yaşayanların büyük çoğunluğu da kentli nüfus yani beyaz yakalı, yani çalışan anneler var. Siz bunların çocuklarını emanet edecek bir yuva oluşturamamışsınız. O kadın ne yapıyor? Emekten kopuyor, evine kapanıyor, çocuğunu büyütmeye çalışıyor. Üretimin dışına çıkıyor. Bizim, planlamamızda özellikle 8-10 mahallemizde çok acil, birden çok kreş açmak gerekiyor. Bu da belediyenin görevleri arasındadır.

‘İMAMOĞLU SAKİN BİR GÜÇ’

*İmamoğlu ismi İstanbul için ne ifade diyor, İmamoğlu'nun şansı nedir?

İmamoğlu sakin bir güç. İzmir Belediye Başkan Adayımız gibi. Aklı başında, genç, dinamik, deneyimleri, tecrübeleri olan ve İstanbul'u kazanabilecek bir arkadaşımız. Aday olmasından keyif aldım, sonuna kadar destek olacağım. Ben belediye başkan adayı olurum olmam, ama İstanbul'da İmamoğlu'nun belediye başkanlığını sağlayacağız. 

‘MUTLU BİR ŞİŞLİ’

Şişlili yurttaşlarımız şunu bilsin ki; Muammer Keskin Şişli Belediye Başkanı olursa bu belediye onların belediyesi olacak. Parti ayrımı yapmadan 275 bin nüfuslu 200 bin civarında seçmeni olan Şişli'nin değil, Şişli'ye yolu düşen yurttaşlarımızın da rahat edeceği, nefes alacağı, mutlu bir Şişli yaratmak hem onların hem bizim sorumluluğumuzda. Birlikte, dayanışma içerisinde mutlu bir Şişli'yi yaratmayı düşünüyorum. 

KAPIYI SÖKECEK Mİ?

*Komünist Başkan Ovacık'ta kapıyı söktürdü, siz başkan olursanız kapı yerinde durur mu, yoksa kapı sökülür mü? Vatandaş rahatça size gelip derdini anlatabilir mi?

Ben bunları popülist yaklaşım olarak gören biriyim. Kapı sökmeyle olmaz, yaşam tarzınızla ilgilidir. Komünist Başkanın yaşam tarzı buna uygun, bugün  5 bin 600 nüfuslu  Ovacık'ta yaptıkları ile bütün Türkiye'nin hatta, dünyanın konuştuğu bir belediye başkanı oldu. Bizim çok sayıda belediye başkanımız var bunun gibi başarılı nitelikli işler yapan. Ama hiçbiri bu kadar popüler olmadı niye?

Ben Şişli Beleye Başkanı olduğumda yurttaşa dokunan bir belediye başkanı olacağım. Makamında oturan biri olmayacağım. O yüzden belediyenin kapısını söktürmek, söktürmemek değil... Biz o belediyenin rahat da girilebilecek bir belediye olacağını, rahatça ulaşılabilecek bir belediye başkanı, sadece belediye başkanı değil, meclis üyesiyle, çalışanı ile herkese dokunan bir belediye olacak. Çalışanlar için de söylüyorum, alın teri ile, namuslu, nitelikli çalışma yapan herkes başımın tacı olacak. Hiç kimsenin siyasi görüşüne de bakmayacağım. Beraber siyaset yapacağımız kadro da buna uygun. 

*Meclis üyeleriniz hazır mı?

Hazır tabi ki... Düşündüğümüz, Şişli'nin tamamını kucaklayacak bir belediye meclisi olacak. Sadece Muammer Keskin'in arkadaşlarının olacağı bir meclis değil, Şişli'ye hitap edecek ve Şişli'deki siyasal çalışmalara eşlik edecek, demokrat davranacak ve parti içerisinde hangi çizgide olursa olsun  bu süreçte onları da bir araya getireceğiz.

ŞEFFAF, İNTERAKTİF…

*İstanbul'daki birçok belediyenin şeffaf olmadığı Sayıştay Raporları ile ortaya çıkıyor. Harcadığınız her kuruşun hesabını vatandaş görecek mi?

Adaylık açıklamamızda bunun altını çizdik. İnteraktif bir meclis toplantıları yapacağız, belediyenin bütçesi ile ilgili şeffaf olacağız. Encümen kararlarında şeffaf olacağız. Belediye yönetiminde şeffaf olacağız. Şeffaflık öyle lafla değil, herkes diyor bunları. Ben adaylaştığımdan itibaren bir manifesto açıklayacağız. Manifestomuz hazır. Ben belediye başkan adayı olarak bir taahhütnamede bulunacağım. Neleri yapacağım, neleri yapmayacağım diye... Onu da yurttaşlara emanet ediyorum. Beni takip edecekler, inceleyecekler, eleştirecekler. Övgülerini değil, eleştirilerini bize sunacaklar. Biz de bizi eleştirdikleri eksiklerimizi gidereceğiz. Söz verip de yapamayacağım işler olursa da gidip yurttaşıma neden yapamadığımı anlatacağım.

‘RAKİP GÖRMÜYORUM’

*Aday olursanız en büyük rakibiniz Sarıgül mü olur, yoksa AK Parti'nin adayı mı olur?

Ben rakip görmüyorum, Şişli'de CHP'nin adayı olursam açık ara seçimleri alacağız. Sarıgül deneyimli bir siyasetçidir. Uzun yıllar da aktördür siyasette. Tabi herkesin bir yoğurt yeme şekli var. Ben 40 yıldır Sarıgül ile yan yana gelmeyen siyasetçilerden biriyim. Söylemler, karşıtlıklar açısından ortak paydada değiliz. Sarıgül ne yapar ne yapmaz beni ilgilendirmiyor. Ben kendi artılarımı ve yapacaklarımı anlatacağım. Başkalarının eksileri bizi ilgilendirmiyor. Ben kendi artılarımı, arkadaşlarımın artılarını bildiğim için açık ara bu seçimi alacağız diyorum.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Caddebostan iftarları gelenekselleşti
Caddebostan iftarları gelenekselleşti
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...
Güvenli liposuction nasıl yapılır? İşte püf noktaları...