Necla Zarakol ve avukatının gözaltına alınma nedeni belli oldu

Necla Zarakol ve avukatının gözaltına alınma nedeni belli oldu

Borajet’in SBK Holding’e satışı ile ilgili şirketin eski sahibi Yalçın Ayaslı ve havayolu şirketini alan işadamı Sezgin Baran Korkmaz arasındaki hukuki ve cezai ihtilaflarda yeni bir gelişme yaşandı. Ünlü halkla ilişkiler şirketi sahibi Necla Zarakol ve avukat Hamdi Tolga Danışman'ın, yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Necla Zarakol ve avukatı Tolga Danışman adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

18 Şubat 2019 - 19:36 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 15:35


Dün gözaltına alınan iletişimci Necla Zarakol ve avukatı Tolga Danışman adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Halkla ilişkiler dünyasının ünlü ismi Necla Zarakol, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yürüttüğü bir soruşturma kapsamında avukatı ile birlikte dün gözaltına alınmıştı. Zarakol, İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Akad açıklamasında, "Bugün içinde bulunduğu durumun mutlaka bir yanlışlıktan kaynaklanmış olduğuna ve ifadesi alındığında bu yanlışlığın anlaşılacağına yürekten inanıyorum. Eminim ki kısa süre içinde adalet tecelli edecek, Necla Zarakol serbest bırakılacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

"KUMPAS" İLE SUÇLANIYOR...

Soruşturma süreci 6 ay önce başladı.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü soruşturmanın, ABD’de bulunan bazı FETÖ’cü isimlerin telefon trafiğinin tespiti sonrası başlatıldığı ifade edildi.

Soruşturmanın odağında, Avukat Tolga Danışman yer alırken, Bora Jet’in eski CFO’su Zahide Üner ve Necla Zarakol'un da polisin teknik takibine takılan diğer isimler olduğu belirtildi. Şüpheliler bazı firmalara yönelik "kumpas" yapmakla suçlanıyor.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Borajet’in satışıyla ilgili yürüyen soruşturma kapsamında zanlıların yakalanması için teknik ve fiziki takip çalışması başlattı.

NELER YAŞANMIŞTI?

ÜNER'İN YURTDIŞINA KAÇMA HAZIRIĞI

Yapılan teknik takipler sırasında Borajet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı'nın sağ kolu olduğu ileri sürülen şirketin eski mali işler yöneticisi Zahide Üner’in Muğla üzerinden yurt dışına kaçmayı planladığı tespit edildi. Bu kapsamda geçen hafta İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, Muğla Emniyetini uyardı. Zahide Üner, Dalaman Havalimanı’nda yapılan kimlik kontrolü sırasında sahte kimlik taşıdığı tespit edildi. Dalaman’a gelen Zahide Üner’in deniz yoluyla Yunanistan’a kaçmaya çalıştığı ileri sürüldü. 

Zarakol ve avukat Danışman’ın Muğla'da Dalaman Havalimanı'nda sahte kimlikle yakalanan Borajet'in eski mali işler sorumlusu Zahide Üner’in emniyette verdiği ifade kapsamında gözaltına alındığı bildiriliyor.

HİLELİ BİLANÇO İLE HİSSE SATIŞ İDDİASI

SBK Holding’in, Borajet’i ABD’de yaşayan Yalçın Ayaslı'dan Aralık 2016’da 260 milyon dolara satın aldığı kamuoyuna yansımıştı. Borajet, satın alma işleminden 4 ay geçtikten sonra Nisan 2017’de seferlerine ara verdiğini açıklamıştı. İddialara göre satış sürecinde Borajet 120 milyon dolarlık borcu ile birlikte devredilmişti. Ancak sonrasında satış davalık oldu. Borajet’i satın alan SBK Holding satış sonrasında hesapta olmayan yeni borçların olduğunu ve firmanın borçlarını mali tablolarında tam olarak göstermediği iddia ederek hukuki süreci başlattı. Sezgin Baran Korkmaz’ın kurucusu olduğu SBK Holding, ilaç sektörüne yaptığı satın almalarla tanınırken söz konusu yatırımlarda SBK’nın ABD’li fonlarla birlikte hareket ettiği ifade ediliyordu.

NECLA ZARAKOL KİMDİR?

15 yıl gazetecilik kariyerinden sonra Necla Zarakol kariyerine halkla ilişkiler sektöründe devam etti. 5 yıl boyunca bir şirkette kurumsal iletişimci pozisyonunda çalıştı. Sonra ise bir reklam ajansında halkla ilişkiler direktörü olarak görev aldı.1993 yılında ise Zarakol İletişim Hizmetleri’ni kurdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Klinik Psikolog Emel Güler'den Momo uyarısı
Klinik Psikolog Emel Güler'den Momo uyarısı
İstanbul'da yaşayan Mozambikli üniversiteli genç kızın dramı
İstanbul'da yaşayan Mozambikli üniversiteli genç kızın dramı