Trump’a karşı açıklama

Trump'a karşı açıklama

Türk Amerikan İş Adamları Derneği TABA-AmCham, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarmasının Türkiye ekonomisine ve iki ülkenin dış ticaret hacmine yansımalarını yorumladı.

06 Mart 2019 - 19:33

TABA-AmCham Başkanı Ali Osman Akat; “Tüm bu gelişmeler organize sanayi projesinin önemini gittikçe artırmaktadır. Ayrıca bu gelişmeler hiç de sürpriz olmamalı, her an yenilerine de hazırlıklı olalım çünkü uluslararası sistemde güç gösterisi savaşla değil ekonomik olarak yapılıyor” diyor. TABA-AmCham’in ABD’de yapmayı planladığı Türk OSB yatırımına da vurgu yapan AKAT sözlerine,  “ABD artık dünyada serbest ticaretten ziyade kendi ülkesinde, kendi insanının, refahı açısından kendi topraklarında üretim yapılmasını ve üretim verilerinin artmasını istiyor. Özellikle de ağır sanayide.” diye devam etti. “2018’de Türkiye-ABD ticaret tarihinde ilk defa artıya geçti. 2017’de 328 milyon Dolar’a gerileyen dış ticaret açığımız, 2018’de Kasım rakamları ile 154 milyon Dolar dış ticaret fazlasına dönüyor” sözleriyle gelişmeleri yorumlayan TABA-AmCham Başkanı Ali Osman Akat, ABD’nin artık Türkiye’yi gelişme yolunda olan değil, gelişmiş bir ülke olarak görüp, ona göre yaklaşım sergilediğini söyledi.

ABD’nin Türkiye'yi "gelişmekte olan ülkelere" sunulan ticaret programından çıkarmasa sebep gösterdiği Trump’ın mektubunda bahsi geçen şu ifadeler yer almıştı: "Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir. Buna ilave olarak Türkiye, gelişmiş ekonomisi sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla diğer gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir."   

TEKSTİL VE TARIM SEKTÖRÜ ETKİLENMEYECEK, OTOMOTİV YEDEK PARÇA SEKTÖRÜ GELİŞMEDEN ETKİLENİYOR

ABD’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye’yi çıkarmasından otomotiv yedek parçası sektörüne yüzde 4,5 oranında bir vergi artışına mal olacağını belirten TABA-AmCham Başkanı Ali Osman Akat, “Demir-çelik sektörü için geçtiğimiz sene yüzde 25 ilave gümrük vergisi konulmuştu. Yüzde 3,7’lik bir artış daha söz konusu olacak. Kuyumculuk sektöründe yüzde 2, taklit mücevherci eşyası yüzde 4, plastik sektörü 6,5, kauçuk sektörü yüzde 3,9 etkilenecek bu gelişmeden. Önemli bir hususta, Türk tekstil ve hazır konfeksiyon sektörünün zaten GTS sistemi kapsamında olmamasından dolayı herhangi ekstra bir vergi artışına maruz kalmayacak olması. Aynı şekilde işlenmiş tarım ürünleri sektörü de öyle…”  

TABA-AmCham hakkında

TABA-AmCham, (Türk Amerikan İş Adamları Derneği ve American Chamber of Commerce-ABD Ticaret Odası Temsilcisi), Türk ve Amerikan iş çevrelerine; ticaret, ekonomi, finansman, sanayi ve benzeri konularda görüş bildirmek, uygulamada yardımcı olmak, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 1987 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş “KAMU YARARINA HİZMET” veren bir sivil toplum örgütüdür.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırmadan, dökmeden kamera ile su kaçağı tespiti
Kırmadan, dökmeden kamera ile su kaçağı tespiti
Muharrem İnce'ye CHP'li iş insanından bomba cevap
Muharrem İnce'ye CHP'li iş insanından bomba cevap