Yurt dışında malı olana sosyal yardım kesilecek

Yurt dışında malı olana sosyal yardım kesilecek

Hollanda'da yurtdışında malı olan kişilerin buna rağmen devletten sosyal yardım almasını engelleme çabaları hız kazandı. Yeni düzenleme ile Türkiye'de mal varlığı olan 12 bin kişiye sosyal yardımlar da durabilir.

05 Mart 2019 - 16:37

Hollanda hükümeti, yurt dışında mal varlığı olmasına rağmen sosyal ödenek alanları incelemeye aldı. Hükümet bu durumun son bulması için çalışmalarına hız verirken, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişi tespit edildi.
 
Hollanda’da yayımlanan Volkskrant gazetesinde yer alan habere göre, yurtdışında mal varlığı olduğu halde sosyal yardımlardan faydalananların, belediye tarafından tespit edilse de yasal olarak tekrar belediyeden sosyal yardım alma hakkı bulunuyor. Zira Hollanda’da sosyal ödenek alan bir kişi örneğin Türkiye’de ev veya arsa sahibiyse belediye bu kişinin ödeneği hemen durduruyor. Ancak verilen ödeneği faizi ve masrafı ile birlikte geri alıyor. Kişinin malvarlığı tespit edildikten sonra belediyeye ödeyeceği borç Türkiye’deki mal varlığının değerinden fazla ise Hollanda’da tekrar yasal olarak sosyal yardım alma hakkı doğuyor. Sosyal yardım alan kişi nakit 6 bin euro sahibi değilse de, sosyal yardım alma hakkına sahip.

Hollanda parlamentosundaki partilerin çoğunluğu geçtiğimiz yıl bu duruma tepki göstermiş ve Sosyal İşler Bakanlığı Devlet Müsteşarı Tamara van Ark’a bunun son bulması için çağrı yapmıştı. Ark, “Hollanda’da bir kişi gelir elde edemezse ve 6 bin avronun altında tasarrufu varsa, bunun için sosyal yardım başvurusunda bulunabilir. Eğer sosyal yardım alan kişi başka bir ülkede evi olduğunu gizler, belediye de bunu öğrenirse, ödenen yardımı faizi ve masrafı ile birlikte geri alır. Bu para cezası yabancı ülkedeki malın değerinden yüksekse, yardımın devam etmesini talep edilebilir. Henüz böyle bir uygulama pek yapılmadı. Çözüm bulmak için çalışma içindeyim” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat lideri...
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den 'aşısını olana arsa' kampanyası...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den...