Adaylığı düşürülen CHP adayını CHP’liler mi şikayet etti?

Adaylığı düşürülen CHP adayını CHP'liler mi şikayet etti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla adaylığı düşürülen İzmir Balçova Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Çalkaya'nın aday olarak eşi Fatma Çalkaya’nın gösterilmesini istediği öğrenildi. Çalkaya'nın aday olamaması için CHP'lilerin şikayet ettiği iddia edildi.

01 Mart 2019 - 16:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezası alan, ardından bu cezası paraya çevrilen mevcut Başkan ve CHP Balçova Belediye Başkanı adayı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığı, kısa süre önce İlçe Seçim Kurulu tarafından düşürüldü. ‘Memnu hakların iadesi’ belgesinin istendiği Çalkaya, İl Seçim Kuruluna itiraz etti. İtirazı kabul eden İzmir İl Seçim Kurulu, Çalkaya’nın adaylığı için bir engel bulunmadığını belirtti. Ancak bu karara bir kişi tarafından itiraz edildi. İtiraz üzerine inceleme yapan YSK, Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığını düşürdü.

Mehmet Ali Çalkaya aday olarak eşi Fatma Çalkaya’nın gösterilmesini istedi.

CHP kulislerinde Çalkaya’nın YSK’ya tepki mitinginde eşiyle birlikte verdiği fotoğrafa dikkat çekilip mesaj olduğu öne sürüldü.

ADAY ADAYLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Öte yandan, CHP'de Çalkaya'nın yerine aday arayışları başlarken, ilçede süreçte göreve resmen talip olan isimlerden ortak deklarasyon geldi.

CHP'de Balçova Belediye Başkanlığı için aday adayı olan isimler yaptıkları açıklamada adayın kendi içlerinden birinin olmasını talep etti.

İşte o açıklama:

“Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Balçova Belediye Başkan Aday Adayları olarak Sn. Çalkaya’nın adaylığının düşürülmesine Partimizin yetkili kurullarının Yüksek Seçim Kuruluna yaptığı itirazlar da maalesef sonuç vermemiş ve YSK Sn. Çalkaya’nın adaylığını düşürmüştür. Bu kararı tüm aday adayları olarak şiddetle protesto ediyoruz.

Bu karar ile partimizi Balçova’da güçsüz düşüreceğine inananlar büyük bir hayale daldıklarını 31 Mart akşamı bir kez daha anlayacaklardır . Cumhuriyet Halk Partili her bir üyemiz bu haksızlığa en büyük tepkiyi sandıkta koyacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi sahipsiz değildir.

Partimiz büyüktür. Partililerimizin koltuk kavgasına gireceğini hayal edenler, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Şimdi hiçbir kırgınlığa yer olmadan partimiz Balçova Belediye Başkan Aday Adaylarımızdan birini doğru ve adaletli olarak aday göstermelidir. Ve biz aşağıda adlarımız olan tüm aday adayları nasıl Mehmet Ali Çalkaya aday gösterildiğinin ertesi günü tek yumruk olup Sn. Çalkaya’ya destek verdiysek şimdi de Balçova Belediye Başkan aday adayları içinden kim aday gösterilirse gösterilsin tek yürek, tek yumruk olacağımıza , partimizin başarısını daha da yukarıya çıkarmak için elimizden gelenin de fazlasını yapacağımıza kamuoyu önünde söz veriyoruz.

CHP Balçova Belediye Başkan Aday Adayları Banu GENÇKAN, Ergin AKMAN, Hürmet KIRMIZI, Muharrem DAYANÇ, Şenol ASLANOĞLU, Yusuf KURT”

AK PARTİ’DEN “O İSİM CHP’Lİ” İDDİASI

AK Parti Balçova Belediye Başkan adayı Evrim Özen ise, partisi tarafından yeniden aday gösterilen Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya'nın, adaylığının YSK tarafından düşürülmesiyle ilgili "Adaylığın iptali için YSK'ya Ankara'dan dilekçe veren kişinin CHP'li olduğu söyleniyor. Buradan anlaşılıyor ki Çalkaya'nın adaylığı aslında parti içi çekişme sonucu düşmüştür" dedi.

Evrim Özen, YSK'nın verdiği kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"11 ay 20 gün hapis cezası alması nedeniyle İlçe Seçim Kurulu, haklarının iade edildiğine dair belge getirmesi için Mehmet Ali Çalkaya’ya iki gün süre verdi. Hemen Çalkaya’yı aradım. Seçilme hakkının demokratik bir hakkı olduğunu, kendisi ile projeler konusunda her zaman yarışmaya hazır olduğumu belirttim. İyi şanslar diledim. Sonra İl Seçim Kurulu’nda oylama yapıldı. O oylamada AK Parti’nin İl Seçim Kurulu’ndaki temsilcisi Avukat Serhat Metin de benimle aynı doğrultuda görüş bildirerek, Çalkaya lehine oy kullandı. İl Seçim Kurulu adaylığının sürmesi kararı aldı."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ela Deniz için İstanbul Valiliği'nden izin çıktı: Umut olalım...
Ela Deniz için İstanbul Valiliği'nden izin çıktı: Umut...
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı