Adnan Bulut kimdir?

Adnan Bulut kimdir?

Genel seçimlerde ittifak yapan CHP-İYİ Parti 31 Mart yerel seçimlerinde de bazı büyükşehir ve il belediyeleri için ittifak yaptı. CHP-İYİ Parti ittifakının ilk adayının Kars'tan gazeteci-yazar Adnan Bulut'u aday göstereceği iddia edilmişti. Bu haberlerden sonra sıkça Adnan Bulut kimdir? Kaç yaşında? Ne iş yapıyor? gibi sorular arandı. Adnan Bulut KRT TV Genel Müdürü ve ANKA Haber Ajansı Koordinatörlüğü görevlerini yürütüyor.

09 Aralık 2018 - 11:29 - Güncelleme: 28 Aralık 2019 - 23:31

Adnan Bulut kimdir? CHP ve İYİ Parti ittifakının ilk aday olarak Kars'ta gazeteci-yazar Adnan Bulut'u aday göstereceği gelen bilgiler arasındaydı. Ancak Adnan Bulut siyaseti değil gazeteciliği tercih etti, aday olmadı. Bu haberin ardından vatandaşlar Adnan Bulut'u araştırmaya başladı. Peki CHP-İYİ Parti Kars belediye başkan adayı olarak düşünülen Adnan Bulut kimdir? Kaç yaşında? Ne iş yapıyor? İşte detaylar...


ADNAN BULUT KİMDİR?

Adnan Bulut Gazeteci, köşe yazarı, tv programcısı...

1968 yılında Ankara’da doğdu. Babası Bekir Bulut’un memuriyeti nedeniyle ilk okulu Erzurum’da, ortaokulu İstanbul’da, liseyi İzmit’te okudu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv bölümünü bitirdi. Aynı okulda gazetecilik yüksek lisansı yaptı. Gazeteciliğe 1988 yılında Milliyet gazetesinde yaptığı stajın ardından Hürriyet’te başladı. 1993 yılında televizyon haberciliğine geçti. iHA ve Kanal D’de haber müdürlüğü, Skyturk ve Kanalturk televizyonlarında genel yayın yönetmenliği yaptı. 

2008 yılında Ergenekon kumpas davası kapsamında gözaltına alındı. 6 yıllık yargılamanın sonucunda 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fetullah örgütünün gerçek yüzünün ortaya çıkmasının ardından Ergenekon Davası çöktü ve Yargıtay mahkumiyet kararlarını bozdu. Adnan Bulut tekrar mesleğine döndü ve Ulusal Kanal’da ve Cem Tv’de haber programlar yaptı. Yurt gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.  Aslen Karslı olan ve Kars Ardahan Iğdır Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Adnan Bulut, Dr. Neslihan Türker Bulut ile evlidir, Aras adında bir oğlu vardır.

Bulut, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde Anadolu Ajansı'nın İstanbul için veri akışı sağlayamamasını Serdar Akinan ile birlikte kitaplaştırdı. Kitap, Halk Kitapevi'nden 'Mazbata' ismi ile çıktı.

NEDEN ADNAN BULUT?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda AK Parti’nin Kars Belediye Başkan Adayı olarak Ensar Erdoğdu’yu açıklamıştı. Erdoğdu'nun Kürt kökenli oluşu, CHP’nin Kars’tan aday göstermeyi planladığı Naif Alibeyoğlu kararını değiştirmişti. CHP, Karapapak ya da Azeri aday arayışına girmişti; ulusal medyaya yıllarca damga vurmuş gazeteci Adnan Bulut’un ismi öne çıktı. İYİ Parti ile yapılan görüşmelerde Bulut'un ismi gündeme geldi. İYİ Partili isimler de Bulut ismine sıcak baktı. Ancak Bulut siyaset değil gazetecilik dedi.

Kars Ardahan Iğdır Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan gazeteci Adnan Bulut, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın yakın çalışma arkadaşı. Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan’ın da yakını olarak bilinen bir isim. Bulut’un CHP ve İYİ Parti tarafından aday gösterilmesi durumunda, İYİ Parti de etnik köken farkı gözetmeksizin bütünlük sağlayacağı ifade ediliyordu.

Adnan Bulut gazeteciliği tercih etti, siyasete girmedi. Ancak Bulut'u önümüzdeki dönemlerde siyasette görebiliriz.

19 Eylül 2019'da KRT TV ve ANKA Haber Ajansı yöneticilerinden Adnan Bulut'un, görevlerinden ayrıldığı iddia edildi.

Gazeteci Adnan Bulut, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kitap projelerine yöneleceğini ifade etti.

“Özgürleşmek iyidir” diyen Bulut, “32 yıllık mesleki birikimle artık günlük haber temposundan azade kitaplar yazmak gerek. Kendimi özgürleştirdim. KRT TV ve ANKA Haber Ajansı artık genç kuşaklara emanet. Ben balık tutmaya gidiyorum:)” ifadelerini kullanmıştı.

Adnan Bulut'un bu açıklaması KRT TV ve ANKA Haber Ajansı yöneticiliğinden ayrıldı şeklinde yorumlandı. Ancak böyle olmadığı ortaya çıktı. Bulut kısa bir tatil yapıp tekrar işlerin başına döndü.

Bulut'un 'kardeşim' dediği www.krttv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Cihan Güner Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Güner paylaşımında Bulut ile KRT TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Erdoğan'ın beraber çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, "KRT'de neler oluyor, diye soranlar var.. İşte tam da bu oluyor: @bulutadnan36 yayının her anını 'gazeteciliğe ilk başladığı gün'ün heyecanıyla takip ediyor, kontrol ediyor, yönetiyor,  @mustafaerdogano ile birlikte mesleğin namusunu koruyor.  Enerjileri bize güç ve azim veriyor." diye yazdı.

Bulut halen aktif olarak KRT TV Genel Müdürlüğü'nü aynı zamanda ANKA Haber Ajansı koordinatörlüğünü yürütüyor.

Adnan Bulut'un güncel fotoğrafları:

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat lideri...
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den 'aşısını olana arsa' kampanyası...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den...