Canan Kaftancıoğlu kendisini il başkanı yapan ismin üstünü...

Canan Kaftancıoğlu kendisini il başkanı yapan ismin üstünü çizdi

31 Mart Seçimleri için Belediye Başkan Adayları ve belediye meclis üyeleri listeleri 19 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına teslim edildi. CHP İstanbul il örgütünde belediye meclis üyeliklerinde büyük krizler yaşandı. Avcılar İlçe örgütü, gençlik kolları; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na isyan etti. Kaftancıoğlu'nun CHP'nin emektar ismi CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever'i aday göstermediği de öğrenildi.

24 Şubat 2019 - 23:35 - Güncelleme: 24 Şubat 2019 - 23:41

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAMADI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP'nin emektar ismi CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever'i tekrar belediye meclis üyeliği için aday göstermedi. CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı olarak ismi geçen Gülsever, ne belediye başkanı olmak için ne de belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvurusu yapmadı.

İBB GURUP BAŞKANVEKİLLİĞİ'NE DE BAŞVURU YAPMAMIŞTI

Aday adaylığı başvurusu yapmasa bile, Kaftancıoğlu'nun nezaketen de olsa Gülsever'e belediye meclis üyeliği için teklif götürmesi gerektiği vurgulandı. CHP İstanbul kulislerinde, "Gülsever gibi tecrübeli bir ismin aday adaylığı başvurusu yapmayacağı, parti ne görev verirse de geri durmayacağı" konuşuluyor. Bu dönem CHP İBB Grup Başkanvekili seçimlerinde de adaylık başvurusu yapmayan Gülsever'i CHP'li Belediye Meclis Üyeleri aday olarak göstermiş, Gülsever tekrar CHP'nin İBB Grup Başkanvekili olmuştu.

KAFTANCIOĞLU'NU BAŞKAN YAPAN İSİM

CHP İstanbul Kurultayı'nda Kaftancıoğlu 325, Mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat ise 318 oy almıştı. Kurultayın kaderini 4 delegeye sahip Çatalca belirlemişti. Gülsever kurultay sürecinde delegeleri tek tek arayarak Kaftancıoğlu lehine ikna etmişti. Gülsever'in kurultaydan bir gün önce CHP Çatalca delegeleri ile de görüştüğü, onları da Gülsever'in ikna ettiği biliniyordu. Tüm bunlara rağmen Kaftancıoğlu'nun 'abim' dediği Gülsever'e listelerde yer vermemesi CHP İstanbul'da şaşkınlıkla karşılandı. 

***

AVCILAR'DA KAFTANCIOĞLU OYUNLARI...

Kaftancıoğlu, Avcılar'da da belediye meclis üyesi adaylarını kendi belirlemiş, ne belediye başkan adayının ne de ilçe örgütünün görüşüne başvurmamıştı. CHP Genel Merkezi'nin kadın kotası ve gençlik kotasına uymamakla sürekli suçlayan Kaftancıoğlu'nun Avcılar'da kendi belirlediği isimler arasında listenin birinci sırasına 70 yaşındaki Hüseyin Aksu'yu aday göstermişti. Aksu, Kaftancıoğlu'nun İl Yönetim Kurulu sekreteri olarak görev yapıyordu.

 CHP Avcılar İlçe Örgütü'nde yerel seçim tartışması yaşanıyor. Belediye Meclis Adayları listesinin kendi iradeleri dışında belirlenmesine tepki gösteren CHP Avcılar İlçe Başkanı Hasan Şeker sosyal medya üzerinden açıklama yaptı:
"31 Mart Yerel Seçimleri için Avcılar İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilen CHP Avcılar Belediye Meclisi Adayları Listesi, İlçe Başkanı olarak benim, İlçe Yönetim Kurulu Üyelerimizin ve Belediye Başkan Adayımız Turan Hançerli'nin onayı olmadan verilen, Avcılar'ı temsil etmeyen, altında imzamız olmayan bir listedir."

Kararı değerlendirmek üzere Avcılar İlçe Örgütünü ilçe binasında yapılacak olağan üstü toplantıya çağıran Şeker, açıklamanın devamında şu ifadelere yer vermişti:

"Avcılar Belediye Başkan Adayımız Turan Hançerli ile birlikte, üzerinde günlerce çalışarak, Avcılar mahalle örgütlerinin, Avcılar'daki sivil toplum kuruluşlarının ve ittifak içerisinde olduğumuz bağımsız grupların ve siyasi partilerin görüşlerini alarak bir meclis listesi oluşturmaya çalıştık. Avcılar'a öbeklenmiş rant gruplarını ve meclis üyeliği için milyonlarca lira teklif eden adayları listemizin dışında bırakmayı ilke edindik. Seçimi kazanacak; Avcılar'ı Türkiye'ye örnek olacak bir toplumcu-kamucu belediye hedefimizin lokomotifi yapacak belediye meclis listemizi onaylatmak üzere pazar günü öğlen saatlerinde Genel Merkezimize ulaştık. İki gün boyunca, genel merkezde, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul listelerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından çeşitli gerekçelerle bekletildik, oyalandık. İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun, listeyi alıp, ‘gece saatlerinde sizi görüşmek üzere çağıracağız' demesine rağmen, listeyi görüşmek üzere bir muhatap bulamadık, çağrılmadık. Bugün sabah saatlerinde İl Başkanı'na listeyi sorduğumuzda ‘Listenizi İstanbul'a gidince görürsünüz' cevabını aldık. Kamuoyuna yansıdığı gibi, Biz Ankara'da genel başkan yardımcıları tarafından bekletilirken; İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ında içinde olduğu bir organizasyonla, Başakşehir ilçemizden üçüncü bir şahıs yetkilendirilerek Avcılar İlçe Seçim Kurulu'na CHP Avcılar Belediye Meclis Üyeleri listesi teslim edildi. Listenin teslim edildiği bilgisinin ulaşmasının ardından; grup toplantısı konuşması sonrasında, Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na ‘İlçe Başkanlığımızın ve Belediye Başkan Adayımızın onayı olmadan, İl Başkanı ve Genel Başkan yardımcıları tarafından bir liste hazırlandığını ve bu listenin İlçe Seçim Kurulu'na teslim edildiğini' anlattık. Genel Başkan'ın ‘Bunu düzeltelim' demesine ve görevlendirmesine rağmen Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı listeyi yenilemek için herhangi bir girişimde bulunmadı."

LİSTE BİLGİMİZ DIŞINDA SEÇİM KURULUNA TESLİM EDİLDİ

"Bu liste Avcılar örgütünün onayını taşımayan bir listedir" diyen Şeker şöyle devam etti: "Partimizin il başkanı ve sorumlu genel başkan yardımcıları, ilçe başkanını ve belediye başkan adayını 3 gün genel merkez binasında bekletip ‘Görüşeceğiz, bekleyin' derken, adayın ve ilçe başkanının bilgisi dışında bir listeyi ilçe seçim kuruluna teslim ettirmiştir. Birçok hukuki ve etik sorun taşımaktadır. Örgüt ve adayla ortaklaşarak belirlediğimiz ilkelere aykırı bir listedir. Avcılar İlçe Başkanı olarak bu listeyi kabul etmem ve onaylamam mümkün değildir. ‘Temiz Toplum, Temiz Siyaset' şiarıyla, Cumhuriyetimizin son kalesi Cumhuriyet Halk Partisi'ni rant gruplarına teslim etmemek adına giriştiğimiz mücadelemizde, bundan sonraki yol haritamızı Avcılar örgütümüzle birlikte çizeceğiz. Durumu birlikte değerlendirmek, doğru kararı birlikte vermek üzere, Avcılar örgütümüzü yarın (20 Şubat) saat 17.00'de Avcılar ilçe binamızda yapacağımız olağanüstü örgüt toplantısına çağırıyorum."

CHP'Lİ GENÇLER DE İSYAN ETMİŞTİ

CHP İstanbul Gençlik Kolları, genç adayların belediye meclis aday listelerinde yer almamalarına tepki gösterdi. Gençlik Kolları tarafından yayınlanan bildiride, "Sadece bayraklama ve afiş asma zamanı akıllara gelip, temsiliyete geldiğinde unutulmaya karşı mücadelemiz sürecektir" denilmişti.

CHP Gençlik Kolları tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekildeydi:

"Belediye Meclisi Aday Listelerinin YSK'ye bildirilmesine kısa bir süre kala önümüze çıkartılan tabloya karşı açık tavrımız ve İstanbul Gençlik Kolları olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'ne çağrımızdır:

Bizler Cumhuriyetimizin aydın yüzleri, ülkemizin umutları, yarınları ve altı okun emektar gençleriyiz. Bizler yeri geldiğinde hayatını hiç düşünmeden riske atan, kar kış, yağmur çamur demeden sokaklarda terini akıtıp çalışan, kapı kapı gezen, broşür dağıtan, gece ayazında bayraklamaya, pankarta, afiş asmaya çıkan, polislerce yakalanıp karakollara taşınan, okulundan, ailesinden, sevdiklerinden feragat eden, yaşamından kısan, bütün varını yoğunu partisine veren bu partinin emektar gençleriyiz!
1- Genel Merkezimiz bilmelidir ki; Cumhuriyet Halk Partisi'nin öz gücünü oluşturan Gençlik Kolları olarak sadece bayraklama ve afiş asma zamanı akıllara gelip, iş gerekli mecralarda temsiliyet noktasına geldiğinde unutuluyor olmamıza karşı olan mücadelemiz terimizin son damlasına kadar sürecektir. Önümüzdeki bu önemli süreçte, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde hakkın haklıya verilmesi için fikirlerimizi ve varlığımızı sonuna kadar savunacağız!

2- Bir yandan gençlerin ve kadınların oyuna talip olup, öte yandan tepeden inme listelerle, durmaları gerektiği yeri işaret edenlerin çektiği o şeritlerin ardında durmayacağız. Örgütü ilerletecek olan, partiyi iktidara taşıyacak olan dışarıdan devşirme adaylar değil, liyakat ve özveri sahibi olan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin yetiştirdiği emekçi gençleridir!

3- Cumhuriyetimizin savunucusu, ilericilik iddiasındaki partimiz bu ülkenin aydınlık yarınlarını kuracak olan biz gençlere öncelikle örgütte hakkımız olan temsiliyetleri teslim ederek sahip çıkmalıdır.

4- Her seçimde dile getirilen genç nüfusun oylarının önemi doğrultusunda partimizin politikasını şekillendirmesi ve bu doğrultuda gençlere yer açılması meşru olandır! Bizler, her şeyin en iyisini bildiğine inananların safında durmak için değil; kendi sözümüzü korkmadan, usanmadan söylemek için buradayız!

5- Belediye meclisi adaylıkları ve diğer seçimlerde adaylar belirlenirken genç aday adayı arkadaşlarımızın hangi kriterler doğrultusunda listelere yazılmadığı veya liste sonlarına yazıldığının belirtilmesini talep etmekteyiz.

6- Gecemizi gündüzümüze katarak, yeri geldiğinde okulumuzdan yeri geldiğinde sosyal hayatımızdan feragat ederek, en açılmaz kapıları aşındırarak kazandığımız %20 temsiliyet hakkına uyulması bizler için elzemdir. Temsiliyet hakkımızdan vazgeçmeyeceğimiz, geriye bir adım atmayacağımız ciddiyetle bilinmelidir.
Bizler inanıyoruz ki; kuruluş ve kurtuluşun partisi olan partimiz, gençlerine sahip çıkarak Mart'ın sonunu bahar yapacaktır!

Dev çınarın genç filizleri budanmayacak, 31 Mart ülkemiz gençliğine bayram olacaktır.

Bu bayramın mimarları da bu partinin öz evlatları, biz gençler olacağız!

Son kez adaylarımızı ve yöneticilerimizi partimizin anayasası tüzüğümüze uymaya çağırıyoruz!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu