CHP’de yerel seçim hareketliliği... CHP İstanbul örgütü tek...

CHP'de yerel seçim hareketliliği... CHP İstanbul örgütü tek bir isim üzerinde hemfikir

CHP’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için aday belirleme yöntemi olarak pek çok farklı yöntem tartışılırken, önseçimle belirlenecek adayların çok sınırlı düzeyde kalacağı belirtiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler için özel stratejilerin uygulanacağı ve aday belirlenirken geniş kapsamlı bir eğilim yoklamasının yapılacağı dile getiriliyor. CHP İstanbul örgütü tek bir isim üzerinde hemfikir; CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever...

28 Eylül 2018 - 13:23

CHP'de 2019 yılının Mart ayında gerçekleşecek seçimler için hazırlıklar son hızıyla sürüyor. CHP'nin aday belirleme stratejisi de belli oldu. CHP bazı yerlerde ön seçim, bazı yerlerde eğilim yoklaması yapacak. Aday belirlenmeden önce örgütün de görüşü dikkate alınacak. CHP TBMM Grubu 27'nci Dönem 1'inci Çalışma ve Değerlendirme toplantısı kapsamında bugün Bolu'da kampa girdi. Burada toplantıda da yerel seçimlerin masaya yatırlması bekleniyor. CHP'nin aday adaylıkları için belirlediği ücretlerde belli olurken, CHP Genel Merkezi'nden örgüte gönderilen genelgeyle de kimlerin aday adayı olabileceği, başvuruların ne zaman başlayacağı açıklandı. CHP İstanbul örgütü tek bir isim üzerinde hemfikir; partiye uzun yıllar emek vermiş halen de CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever'in Beşiktaş, Kadıköy, Avcılar gibi CHP'nin güçlü olduğu bir ilçeden aday gösterilmesi isteniyor.

CHP’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için aday belirleme yöntemi olarak pek çok farklı yöntem tartışılırken, önseçimle belirlenecek adayların çok sınırlı düzeyde kalacağı belirtiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler için özel stratejilerin uygulanacağı ve aday belirlenirken geniş kapsamlı bir eğilim yoklamasının yapılacağı dile getiriliyor.

Partide daha önce yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısında önseçim yapılması yönünde görüş öne çıkmıştı. Aday belirlemesinde parti üyeleriyle STK ve derneklerin de görüşleri dikkate alınarak genişletilmiş bir önseçim yapılabileceği ifade ediliyordu.

Ancak PM ve yönetim kadrolarında önseçimin kısıtlı olması ve yalnızca CHP’nin kalesi olan bazı belediyeler için yapılması gerektiği görüşü tartışılıyor. Önseçimin sınırlı tutulmasıyla 24 Haziran’dan sonra başlayan tartışmaların tekrar başlamasının engellenmesi, seçim atmosferinde parti içi tartışmalara yer verilmemesi ve parti örgütlerinin seçime yönelik enerjilerinin bölünmemesinin amaçlandığı kaydediliyor.

Referandum ve 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin oy artırdığı bölgeler için özel stratejiler uygulanacağı belirtilirken, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının, kentlerin profiline göre belirlenmesi planlanıyor. Bu kapsamda büyük ihtimalle üç büyük kent için eğilim yoklamasının yapılacağı ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kentlerde diğer partilerle dirsek temasları yaşanabileceğini daha önce açıklamıştı. Parti içinde doğrudan diğer muhalefet partileriyle masa başında bir ittifak yapılması gündemde değil. Bunun yerine farklı parti tabanlarının bir araya geleceği ‘şehir ittifakları’nın kentler düzeyinde gerçekleşebileceği konuşuluyor. Bunun doğal bir süreçte gerçekleşebileceği, seçmenlerin CHP’nin adayı etrafında birleşmesine yönelik özel çalışmaların yapılacağı ifade ediliyor.

BÖLGE TOPLANTILARI

Yerel seçimlere yönelik hazırlık kapsamında geçen hafta başlayan bölge toplantılarında partililere yerel seçimlere ilişkin görüşleri ve önerileri soruluyor. 27-30 Eylül günlerinde yapılacak milletvekili kampında da yerel seçimlere ilişkin stratejilerin ele alınması bekleniyor.

CHP KAMPTA...

CHP TBMM Grubu 27'nci Dönem 1'inci Çalışma ve Değerlendirme toplantısı kapsamında CHP'liler bugün öğle saatlerinden itibaren Abant Tabiat Parkı'nda bulunan otele geldi. Akşam saatlerinde de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bolu'ya geldi. Kılıçdaroğlu'na eşi Selvi Kılıçdaroğlu da eşlik etti. Kılıçdaroğlu'nu Abant Tabiat Parkı yolu üzerinde partililer karşıladı. Burada partililerle selamlaşan Kılıçdaroğlu daha sonra otele gitti. Kılıçdaroğlu otel girişinde de partililerle selamlaştıktan sonra odasına çıktı.

[Haber görseli]

Toplantı kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , yarın basına açık sunuş konuşması yapacak. Kılıçdaroğlu, daha sonra basına kapalı olarak milletvekillerine hitap edecek. Aynı gün CHP Grup Başkanvekilleri, yasama faaliyetlerine ilişkin bilgi sunacak.

SUNUMLAR YAPILACAK

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un uzun süredir üzerinde çalıştığı Yerel Seçim Strateji Belgesi de kamptaki değerlendirmeler arasında yer alacak. CHP'nin yerel seçim ilkelerinin belirleneceği belgeye son şekli verilecek. Belge, kamp sonrası kamuoyuyla paylaşılacak. Ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz dış politik gelişmelere, Faik Öztrak ise ekonomik gelişmelere ilişkin sunum yapacak.

ETKİLİ İLETİŞİM SEMİNERİ

Kampın cumartesi günü yapılacak oturumunda ise milletvekillerine yönelik etkili iletişim semineri düzenlenecek. Sunum, Prof. Dr. Can Bilgili ve Kamil Sönmez tarafından gerçekleştirilecek. Toplantı 30 Eylül Pazar günü basın sunumu ile sona erecek.

ÖRGÜTLERE GENELGE

CHP örgütüne adaylık süreciyle ilgili genelge gönderildi. 

İSTİFA TARİHİ: 1 EKİM - 12 EKİM

CHP Genel Merkezi'nden örgüte gönderilen genelgede aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1 Ekim - 12 Ekim arası görevlerinden istifa etmeleri istendi. Ayrıca milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmelerinin zorunlu olmadığı ifade edildi. 

BAŞVURU TARİHİ: 1 EKİM - 19 EKİM

Öte yandan CHP ’den aday olmayı düşünenlerin de 1 Ekim ve 19 Ekim tarihleri arasında aday adaylığı başvurusunu yapmaları istendi. 

İSTİFA DİLEKÇELERİ NEREYE BİLDİRİLECEK?

İstifa dilekçelerini belde başkanı ve yöneticileri ilçe başkanlığına, ilçe başkanı ve yöneticileri il başkanlığına, il başkanı ve il yöneticileri de ise Genel Merkez'e bildirecek.

KİMLERE BAŞVURU YASAĞI VAR?

CHP Tüzüğü'ne göre haklarında ihraç ve kınama (1 yıllık süre) cezası verilmiş olanlar ile yasalara göre adaylıklarında engel olanlar ile il/ilçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevinden istifa etmemiş olanların başvuru yapamayacağı belirtildi.

CHP, aday adaylarından alınacak ücretleri belirledi. CHP MYK'de alınan karar doğrultusunda 1 Ekim'de başlayacak başvurularda büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 10 bin, nüfusu 100 bin ve üzeri il ilçeler için 7 bin 500 lira alınacak. Aday adaylığı için başvuracak kadın ve genç adaylardan belirlenen rakamların yarısını talep eden CHP'de engelli, şehit yakınları ve gaziler ise herhangi bir ücret ödemeyecek.

Gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP, aday adaylarından alınacak ücretleri belirledi. Büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayı olacak kişi 10 bin lira ödeyecek.               

Alınan bilgiye göre, yerel seçim hazırlıklarına hız veren CHP, son yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, aday adaylığı için gereken şartları ve ücretleri belirledi.               

Parti örgütlerine gönderilen genelgede, seçimlere etkin ve verimli bir şekilde hazırlanmak için YSK'nin yayınlayacağı seçim takviminin beklenmediği kaydedildi.   

Buna göre, CHP MYK tarafından 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçiminde aday adayı olmak isteyenlerin  başvurularını 1-19 Ekim 2018 tarihlerinde yapabilecekleri bildirildi.               

Söz konusu genelgede, il ve ilçe başkanlıklarının bu tarihler arasında hafta içi ve hafta sonu açık bulundurulması, işlemlerin hızlı yürütülmesi için gerekli tedbirlerin alınması istendi. 

CHP'LİLER ARTIK ONU BAŞKAN GÖRMEK İSTİYOR

CHP'liler, uzun yıllar partiye emek veren, İBB Meclisi'nde başarılılı muhalefeti ile takdir toplayan, uzun süredir de İBB Grup Başkanvekilliği yapan Ertuğrul Gülsever'i artık 'belediye başkanı' olarak görmek istediklerini dile getiriyor. 

İstanbul'u ranta, betona teslim etmemek için büyük bir mücadele veren Gülsever, tarihi Yedikule Bostanları’na otopark yapmak için dün başlayan inşaat çalışması ve yıkımdan sonra 2 sene önce İBB Meclisi'nde yaptığı konuşmayı paylaştı. Gülsever'in konuşmasına hem CHP'liler, hem de AKP'liler yorum yaptı. CHP'liler yorumlarında Gülsever'i artık belediye başkanı olarak görmek istediklerini söylerlerken, AKP'liler de Gülsever'in dürüst ve namuslu bir siyasetçi olduğunun altını çizdiler.

 

CHP'li Ali Sadi Demir, Gülsever'in paylaşımının altına, "İşte ortada,ortada olan kim yıllarca ilçe başkanlığı ve partinin her kademesinde hakkını vererek görev yapmış ve 5 yıl il genelde,5 yıl büyük şehirde gurup başkanlığı yapmış Ertugrul Gulsever, hala genel merkezimiz tarafından milletvekilliği sıralamasında dikkate alınmıyorsa,biz emek yüce değerdir derken utanmalıyız,bu partide parlementoda yemin etme dışında hiç öksürmemiş kişiler listenin seçilebilecek yerlere konuluyorsa,sağ duyulu düşünen bir genel merkez yönetimi,şu yetenekli parti emekcisini Bakırköy,Beşiktaş,Kadıköy,Avcılar gibi güçlü olduğumuz yerlerde göstermelisiniz,eğer bunu düşünüp dikkate almazsaniz sizde merhamet ,vicdan kuşkusu duyarım saygılarımla" yorumunda bulunurken, bir başka CHP emekçisi Ergun Alkaya da, "Yukardaki yorumların altına bende imzamı atarım yıllardan beri partimize emek veren sevgili Ertuğrul Gulsever başkanım bu konuyla ilgili bende diğer yorum yapan arkadaşlar gibi düşünüyorum ordan burdan sağdan ortadan bilmem nerden tepeden aday bulmaya her zeman karşı durdum ve benimsemedim ve eminim ki örgütümüzde aynısını düşünüyor bu dönem yerel seçimler yaklaşırken sizi Belediye başkan adayı olarak görmeyi temenni ederim" ifadelerini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Görüntünün olası içeriği: yazı

AKP'LİLER BİLE TAKDİR EDİYOR

AKP 11. Dönem İstanbul il Genel Meclis Üyesi Mustafa Alkan ise Gülsever için, "sayın Gülsever'i dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile takdir etmişimdir. Yukarıda tavsiye edilen yerlere getirilmesi uygun olur sanırım" diye yazdı.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Gülsever'in, yaptığı etkili muhalefetle, AKP'li eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasında etkili olduğu biliniyor.

ertuğrul gülsever ile ilgili görsel sonucu
          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu