CHP’nin Bodrum adayı belli oldu!

CHP’nin Bodrum adayı belli oldu!

CHP'de İl Seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürülen Mustafa Saruhan'ın yerine Emekli Albay Ahmet Aras'ın Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesi kararlaştırıldı.

01 Mart 2019 - 13:51 - Güncelleme: 01 Mart 2019 - 14:24

CHP'nin Bodrum adayı Ahmet Aras oldu.

Bodrum Belediye Başkanlığı için önce mevcut başkan Mehmet Kocadon’un adı geçmiş ancak Parti Meclisi’nde onay alamamıştı.

Bunun üzerine Yalıkavak eski Belediye Başkanı Mustafa Saruhan aday gösterildi. Saruhan’ın adaylığına İl Seçim Kurulu nezdinde yapılan itirazla engel olundu. Bunun üzerine CHP yeni aday arayışına girdi.

Meclis üyeliğine başvuran emekli Yarbay Ahmet Aras ile iş adamı Refik Ülgen arasında genel merkez tercih yapmak durumunda kaldı ve Aras’ın adaylığı az önce ilçe yöneticilerine bildirildi.

CHP’nin Bodrum Belediye Başkanlığı ile ilgili düğümü halen çözülmedi. Saruhan’ın adaylığının düşürülmesinin ardından gözler partiye çevrilirken adı geçen ismin olan Emekli Yarbay Ahmet Aras olduğunu gazetedogan.com yazmıştı.

BODRUM’DA SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Bodrum için önce şu anda İYİ Parti’den aday olan Mehmet Tosun’un CHP adayı olarak gösterilmesi gündeme gelmişti. CHP teşkilatlarının “Kendi içimizden aday gösterelim” itirazı nedeniyle bu düşünce hayata geçirilmedi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da PM’den aldığı aday belirleme yetkisiyle iki dönem Yalıkavak Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Saruhan'ı aday göstermişti. Mevcut Başkan Mehmet Kocadon da aday gösterilmeyince DP'nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

SARUHAN’IN ADAYLIĞI REDDEDİLDİ

Saruhan, adaylığının netleşmesinin ardından sahada çalışmalarına başladı. Ancak Muğla Seçim Kurulu, Saruhan'ın daha önce aldığı toplam cezalar açısından "seçilme yeterliliğine haiz olmadığı" gerekçesiyle adaylığını reddetti. Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin karara yaptığı itirazı reddedince yeni aday belirlemek zorunlu hale geldi. CHP’nin bu adayı 2 Mart (yarın) saat 17.00’ye kadar İl Seçim Kurulu’na bildirmesi gerekiyor.

TOSUN’A DESTEK YA DA YENİ ADAY

CHP’nin bu süre içinde yeni bir aday göstermemesi durumunda İYİ Parti’nin adayı Mehmet Tosun’u desteklemesi de bir seçenek olarak değerlendiriliyordu. Ancak, kulislere yansıyan bilgilere göre, CHP Bodrum ilçe, Muğla İl Başkanı, Büyükşehir adayı ve Muğla milletvekilleri, aday adayı olan emekli Yarbay Ahmet Aras ismini Genel Merkez’e bildirmişti

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu