CHP ve İYİ Parti’den sürpriz aday

CHP ve İYİ Parti'den sürpriz aday

CHP ile İYİ Parti arasında yürütülen yerel seçimlere yönelik işbirliği görüşmelerinde sona yaklaşılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener'in önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor. CHP ve İYİ Parti arasında yapılan görüşmelerde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Manisa, Kars ve İç Anadolu'da ittifak arayışları sürüyor. CHP-İYİ Parti ittifakının ilk adayı belli oldu. CHP-İYİ Parti ittifakı Kars'ta gazeteci-yazar Adnan Bulut'u aday gösterecek. İttifakta son durum...

08 Aralık 2018 - 13:28 - Güncelleme: 08 Aralık 2018 - 16:19

CHP ile İYİ Parti arasında yapılan görüşmelerde sürpriz bir şekilde en net ortak aday olarak Kars'ta gazeteci-yazar Adnan Bulut'un adı çıktı. CHP ve İYİ Parti kurmaylarının Adnan Bulut ismi üzerinde anlaştığı, CHP ve İYİ Partili isimlerin Bulut ile temasa geçip adaylık teklifinde bulunacakları öne sürüldü. Bulut'un bu teklife nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyor.

NEDEN ADNAN BULUT?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda AK Parti’nin Kars Belediye Başkan Adayı olarak Ensar Erdoğdu’yu açıkladı. Erdoğdu'nun Kürt kökenli oluşu, CHP’nin Kars’tan aday göstermeyi planladığı Naif Alibeyoğlu kararını değiştirdi. CHP, Karapapak ya da Azeri aday arayışına girdi; ulusal medyaya yıllarca damga vurmuş gazeteci Adnan Bulut’un ismi öne çıktı. İYİ Parti ile yapılan görüşmelerde Bulut'un ismi gündeme geldi. İYİ Partili isimler de Bulut ismine sıcak baktı. 

Kars Ardahan Iğdır Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan gazeteci Adnan Bulut, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın yakın çalışma arkadaşı. Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan’ın da yakını olarak bilinen bir isim. Bulut’un CHP ve İYİ Parti tarafından aday gösterilmesi durumunda, İYİ Parti de etnik köken farkı gözetmeksizin bütünlük sağlayacağı ifade ediliyor.

CHP-İYİ PARTİ İTTİFAK GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM

Gerçekleştirilen 3 Parti Meclisi toplantısında 8'i büyükşehir, 20'si il belediyesi olmak üzere toplam 464 adayını belirleyen CHP'de gözler liderler zirvesine çevrildi. CHP ile İYİ Parti kurmaylarının arasındaki görüşmelerin önümüzdeki hafta tamamlanacağı, hemen ardından da genel başkanların bir araya geleceği belirtiliyor.

Liderlerin gerçekleştireceği görüşme sonrası büyükşehir adayları da netleşecek. Ankara, İstanbul ve İzmir adaylarının aralık ayı sonunda açıklanması bekleniyor.

İstanbul'da en olası aday, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. CHP kaynakları, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in de aday gösterilebileceğini söylüyor, Muharrem İnce de Genel Merkez'den görev bekliyor. İzmir'de ise liste daha uzun. Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Selin Sayek Böke'den birinin tercih edileceği kaydedildi.

FAVORİ YAVAŞ, PLASE YILDIRIM

Belki de en çok merak edilen il Ankara. Sürecin başından bu yana en güçlü aday olarak gösterilen Mansur Yavaş, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep ettiğini, ancak henüz resmi bir dönüşün yapılmadığını söyledi. Parti kaynakları ise, Kılıçdaroğlu'nun, Akşener ile yapacağı görüşme sonrası Mansur Yavaş'a randevu vereceğini kaydetti. Ankara'da, aynı zamanda Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanlarından olan Cengiz Topel Yıldırım'ın ismi de ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz hafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir araya gelen ve bir saat süren görüşmede planlarını, projelerini anlatan Yıldırım'ın, olumlu bir izlenimle görüşmeden ayrıldığı kaydedildi.

LİDERLER ZİRVESİ BEKLENİYOR

Kurmayların detayları tamamlamasının hemen ardından gerçekleşmesi beklenen Kılıçdaroğlu - Akşener görüşmesi ile işbirliği süreci de tamamlanacak. Antalya, Adana, Manisa, Bursa gibi kritik illerde hangi partinin adayının destekleneceği de netleşecek. Balıkesir ve Mersin'de ayrı aday gösteren CHP ile İYİ Parti'nin, özellikle Antalya konusunda da fikir ayrılığı yaşadığı, ancak bunun liderlerin yapacağı görüşmede aşılmasının beklendiği kaydedildi. Kaynaklar, Antalya ve Adana'da CHP, Manisa ve Bursa'da ise İYİ Parti adayının desteklenmesinin muhtemel olduğunu vurguluyor.

ADNAN BULUT KİMDİR?

Adnan Bulut Gazeteci, köşe yazarı, tv programcısı...

1968 yılında Ankara’da doğdu. Babası Bekir Bulut’un memuriyeti nedeniyle ilk okulu Erzurum’da, ortaokulu İstanbul’da, liseyi İzmit’te okudu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv bölümünü bitirdi. Aynı okulda gazetecilik yüksek lisansı yaptı. Gazeteciliğe 1988 yılında Milliyet gazetesinde yaptığı stajın ardından Hürriyet’te başladı. 1993 yılında televizyon haberciliğine geçti. iHA ve Kanal D’de haber müdürlüğü, Skyturk ve Kanalturk televizyonlarında genel yayın yönetmenliği yaptı. 2008 yılında ergenekon kumpas davası kapsamında gözaltına alındı. 6 yıllık yargılamanın sonucunda 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fetullah örgütünün gerçek yüzünün ortaya çıkmasının ardından Ergenekon Davası çöktü ve Yargıtay mahkumiyet kararlarını bozdu. Adnan Bulut tekrar mesleğine döndü ve Ulusal Kanal’da ve Cem Tv’de haber programlar yaptı. Yurt gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.  Aslen Karslı olan ve Kars Ardahan Iğdır Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Adnan Bulut, Dr. Neslihan Türker Bulut ile evlidir, Aras adında bir oğlu vardır.

İŞTE ADNAN BULUT'UN BAZI FOTOĞRAFLARI:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat lideri...
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den 'aşısını olana arsa' kampanyası...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den...