DSP ezber bozdu; 2 CHP’li isme ret!

DSP ezber bozdu; 2 CHP'li isme ret!

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, "Sanki bütün CHP'lileri biz çağrıyormuşuz, aday yapıyormuşuz gibi bir algı ortaya koymaya çalışıyorlar ama bu doğru değil. DSP'nin kendine göre ilkeleri var. Bunlar sağlanırsa tabii ki aday gösteriyoruz." dedi. Aksakal, Balıkesir'in Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile eski Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'i makamında kabul ederek, bir süre görüştü. Açıklama yapan Aksakal, 2 ismin başvurularını reddettiklerini söyledi

18 Şubat 2019 - 18:44

Aksakal, her iki adayın da partilerine katılma talebinde bulunduğunu söyledi.
 Diğer partilerden DSP'ye katılacak adaylar konusunda kendilerine göre bazı kriterler ortaya koyduklarını belirten Aksakal, partisinden istifa etmeden hiç kimseyle bu tip görüşmeler yapmayacaklarını, basın ve kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı.

Saka'nın DSP'den aday olma düşüncesinin kendilerine aktarıldığını ifade eden Aksakal, şöyle konuştu:

"Biz de biraz önce bahsettiğim gerekçeler yerine getirilirse olabilirliğini söylemiştik. Fakat Kamil Bey istifa ettikten sonra Edremit'te yine basınla buluşmuş ve bir açıklama yapmıştı. O açıklamada da CHP'nin Atatürk çizgisinden uzaklaştığını, daha ileriki dönemde yeniden Atatürk çizgisine geldiğinde partisine geri döneceğini açıklamış. Bu da bizim için önemli bir kriterdi. Bunu kendisine hatırlattık. Bu yönde farklı bir görüşünün olmadığını anladık ve bu talebini kabul etmedik, ayrıldı."

"DSP'NİN İLKELERİ VAR"

Aksakal, partilerine Ayvalık Belediye Başkan adaylığı ile ilgili de müracaat yapıldığını bildirdi.

Mesut Ergin'in, Balıkesir büyükşehir olmadan önce Ayvalık'ın Küçükköy Belde Belediye başkanlığı yaptığını anımsatan Aksakal, Ergin'in geçen seçimlerde DSP'den aday olduğunu hatırlattı.

Seçimi kaybettikten sonra Ergin'in partilerinden ayrılarak tekrar CHP'ye gittiğini anımsatan Aksakal, şöyle devam etti:

"Şimdi tekrar bizden aday olma arzusunda olduğunu söyledi ama kriterlerimize uymadığı için onu da kabul etmedik, kendilerine teşekkür ettik. CHP'den bize bu şekilde gelenleri medyada takip ettiğimiz kadarıyla sanki bütün CHP'lileri biz çağrıyormuşuz, aday yapıyormuşuz gibi bir algı ortaya koymaya çalışıyorlar ama bu doğru değil. DSP'nin kendine göre ilkeleri var, bunlar sağlanırsa tabii ki aday gösteriyoruz. Her Türk vatandaşının seçme ve seçilme hakkı var. Anayasal hakkı bu."

CHP'DEN TEPKİ GELMİŞTİ

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, Genel Merkez’de toplandı. Toplantı sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenledi. Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Öztrak, “Meselenin esasına girmek yerine görüntüsüyle uğraşıyorlar. Memleketin başına musallat ettikleri hastalıkları tedavi etmek, iyileştirmek yerine hastalığın göstergelerinin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Bunlar için önemli olan bir tek şey var; 31 Mart’a kadar zarfı düzgün göstermek. Yani işin içeriğine, temel nedenlerine hiçbir şekilde bakmıyorlar. Enflasyon ve işsizlik gibi temel verilerde gerçek durum, TÜİK’in hesap oyunlarıyla gizleniyor. Bankalar lisans iptalleriyle tehdit ediliyor. Özel mülkiyet ve miras hukuku yok varsayılıyor. İktidar sadece siyasette değil ekonomide de giderek despotlaşıyor. Bunun sonu yatırım havuzunun daha da kuruması olur, işsizlik ve fakirliğin daha da artması olur” diye konuştu.

“PAZARA GELMEDEN TARLADA FİYATLAR UÇMUŞ”

Ocak ayında gıda fiyatlarının yüzde 6,9 arttığını kaydeden CHP’li Öztrak, “Şuna cevap versinler; TÜİK’in en son açıkladığı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, ocak ayında yüzde 8,3 artmış. Ocakta gıda fiyatları, yüzde 6,9 artmıştı. Demek ki tarladaki fiyat, raflardaki ve sofralardaki fiyattan daha hızlı artmış. Ocak ayında tarlada fiyatı en çok artan ürünler patlıcan yüzde 65, dolmalık biber yüzde 48, domates yüzde 48. Yani daha pazara gelmeden tarlada fiyatlar uçmuş. Telefonla tehdit edilen marketlerde sebze- meyve satış fiyatları alış fiyatlarının altında. Bunu etiketlere baktığınızda da görebiliyorsunuz. Bunu sürdürmek mümkün değil. Sadece marketleri değil üreticileri de batırırsınız” dedi.

“DUVARLARDAKİ YAZILARLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Ankara’da duvarlara, köprüaltlarına ipe sapa gelmez birtakım yazılar yazıldığını kaydeden Öztrak, ”Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bunların dertleri Türkiye değil, sıkı sıkıya yapıştıkları koltukları. Bunların söylediklerine aslında artık kargalar bile gülüyor, çocuklar bile inanmıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, kaderden kaçış yok” diye konuştu.

“DSP İLE PROBLEMİMİZ OLMAZ”

CHP’den istifa ederek, DSP’den aday olan isimlerle ilgili de değerlendirmede bulunan Faik Öztrak, “DSP ile bizim herhangi bir sorunumuz ve problemimiz olmaz. Ama bizden aday olamadıkları için DSP’ye geçip aday olan arkadaşlarımızla ilgili bir etik sorun olduğu ayan beyan ortadadır. Ve bunu yapan arkadaşlarımızın kendi partisine aday olmadığı için Allah muhafaza belediye başkanı seçilirlerse ‘Bize ne yaparlar’ diye milletimizin böyle bir görüşü olduğunu da ben duyuyorum. ‘Partisini bu kadar kolay terk eden, vatandaşı da ortada bırakır’ diye bir görüşü var milletimizin” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu