Kılıçdaroğlu: ’Ekonomik krizin sorumlusu iktidar’

Kılıçdaroğlu: 'Ekonomik krizin sorumlusu iktidar'

CHP Ekonomi masası toplantısında Türkiye ekonomisinin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri ve parti yöneticileri ekonomi basını ile buluştu.

25 Şubat 2019 - 15:32

CHP Ekonomi masası toplantısında Türkiye ekonomisinin sorunları ve çözüm önerileri konuşuluyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri ve parti yöneticileri ekonomi basını ile buluştu.

Üreten, çalışan, hakça paylaşan Türkiye başlıklı toplantıda ilk panelin konusu “üreten ekonomi”. Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.  Ekonomik krizinin sorumlusunun 17 yıldır ülkeyi yöneten iktidar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Bugün bir gerçek var. Bir gerçekle Türkiye Karşı karşıya. Ve bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Ekonomik krizi ilk gördüğümüz andan itibaren az önce dinlediğiniz arkadaşlarımızın öncülüğünde Türkiye'nin aşağı yukarı bütün illerine milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik. Ticaret, sanayi, ziraat, esnaf odaları gibi kesimlerle oturuldu ve görüşüldü. Yaşadığımız bir krizdi. Ve bu krizin maliyeti topluma çok ağır olacaktı. Ve bu krizden nasıl çıkabiliriz diye 13 maddelik bir açıklama yaptık. 11 Ağustos 2018'de".

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de toplantıda yaptığı konuşmada "Kara bulutlar Türkiye üzerinde dolaşıyor. Büyük bir fırtına geliyor. Buradan çıkış büyük bir uzlaşma ile olur. Milli mutabakat yaklaşımı içinde olabilir. IMF yerine büyük güven tesisi için ciddi bir program hazırlanması lazım" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Hukuk devleti olmayan ülkelerin refahında tehditler oluşuyor. Türkiye'de fiziki ve beşeri sermaye buharlaşıyor. Kuvvetler ayrılığının olduğu güçlü bir parlamenter sisteme geçiş hazırlığı yapılmalı. 2002 krizinden Türkiye V şeklinde çıktı. Yönetim bu şekilde devam ederse L şeklinde devam edecek. Ekonomi çökecek ve bu şekilde devam edecek. Krizi yönetmek istiyorsanız, danışacaksınız, saydam ve hesap verebilir olacaksınız" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da "Topraklarımızı koruyacağız tarım arazilerini sanayiye endüstriye inşaata açmayacağız. Amacımız gıdayı kendi ülkemizde üretip yeterli dengeli beslenmeyi sağlamak. Sulanabilir arazileri genişleteceğiz. Tarım sorunu bilimsel ve ekonomik değildir tarım sorunu politiktir. Tarımsal ihracatı durdurmak doğru değil. Sorun ithalat" değerlendirmesini yaptı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ela Deniz için İstanbul Valiliği'nden izin çıktı: Umut olalım...
Ela Deniz için İstanbul Valiliği'nden izin çıktı: Umut...
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı