Patates üreticilerini don vurdu

Patates üreticilerini don vurdu

Türkiye'nin en erken patates üretiminin yapıldığı Adana'da patates ekili arazileri don vurdu. Patates üreticilerinin don zararı nedeniyle yüzde 30-50 oranında verim kaybı yaşayacaklarını söylerken CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, çiftçilerin zararının karşılanmasını ve mağduriyetinin giderilmesini istedi. 

02 Mart 2019 - 15:51

Don zararının yaşandığı Sarıçam İlçesi'ne bağlı Kürkçüler Mahallesi'nde patates ekili bir tarlada toplanan üreticilere, CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut da destek verdi. Don zararının etkili olduğu tarlada konuşan çiftçi Fahrettin Ateş, "İki gün önce meydana gelen don nedeniyle ürünlerimiz büyük zarar gördü. Tarlaya bakıldığında anlaşılacağı üzere büyük zararımız var. 1 Kilogram patatesin çiftçiye üretim maliyeti zaten 2 lirayı aşıyor. Şimdi bir de don zararı nedeniyle mağdur olduk. TARSİM patateste don zararını sigorta kapsamında olmadığı için karşılamıyor. Yüzde 30 ile yüzde 50 oranında verim kaybı bekliyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" dedi. 

"ÇİFTÇİYE DESTEK OLUNMALI"

Don zararını yerinde inceleyen ve patates ekili tarlada çiftçilerin sorunlarını dinleyip onlara destek veren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut ise, "Mazotu, gübreyi, zirai ilacı ve tohumu pahalıya alan çiftçi, şimdi de don zararı nedeniyle mağdur. Verim kaybı yaşayacak çiftçimize destek olunmalı. Türkiye'de tarımda ve sanayide mutlaka üretmeliyiz. Yetkililerin çiftçilerimizin sorunlarına duyarlı olmasını istiyoruz. Bu feryat ve çığlığın duyulması gerekiyor" diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Sanatçılar, 'tam kapanmada' ne yapacak?
Sanatçılar, 'tam kapanmada' ne yapacak?