Şişli’de ’kirli’ tezgah

Şişli'de 'kirli' tezgah

Gazeteci İsmail Saymaz, Şişli Belediyesi işçilerinin devam eden eylemi hakkında bazı bilgiler verdi. Saymaz, konuya ilişkin olarak DSP'nin Şişli adayı Mustafa Sarıgül'e yakın bir kaynağın kendisine söylediklerini aktardı. Sosyal medyada ise Sarıgül'ün bu çöplerde parmağı olduğu iddia edildi. Şişli'de oturan gazeteci Süleyman Karan da sosyal medya hesabından açıklama yaptı

26 Şubat 2019 - 17:59 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 19:33

İstanbul'da Şişli Belediyesi'nde işçiler 31 Mart Seçimleri'ne bir ay kala eylem başlattı.Temizlik işçilerinin grevi nedeniyle mahallelerde bir süredir çöpler toplanmıyor. Ana caddelerde çöp yığınları bulunuyor.

SARIGÜL'E YAKIN MECLİS ÜYESİ BİLGİ VERMİŞ

Gazeteci İsmail Saymaz, konuya ilişkin olarak kişisel Twitter hesabında bazı bilgiler verdi.

​"Şişli'de, belediye işçilerinin şubat ayı maaşı geciktiği için eylem yapılıyor. Yönetim, 22 Şubat'ta maaşların ödeneceği sözünü verdiği halde ödemediği için 1500 işçi iş bırakmış. Şişli gibi bir belediye, nasıl olur da maaş ödeyemez hale gelir, akıl almıyor. Bir işçi maaşı 4500 TL" diyen Saymaz, devamında şu ifadeyi kullandı:

"Mustafa Sarıgül'e yakın bir belediye meclis üyesi beni aradı ve şu bilgileri verdi: 'Şişli Belediyesi'ndeki kriz kötü yönetimden ileri geliyor. Hizmet alanı küçüldüğü halde 1378 olan işçi sayısı 2078'e çıkarıldı. Ortalama maaş, 5400'e yükseltildi. Bu nedenle ödemeler aksadı.'"

KRİZ ÇÖZÜLECEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP ile DİSK yöneticilerinin bugün görüşeceğini, ve krizin çözüleceğini açıkladı.

'ŞİŞLİ'DE TEMİZLİK ZAMANI'

Şişli'de oturan gazeteci Süleyman Karan ise sosyal medya hesabından, "Bugüne kadar Şişli'den çöplenen tüm yerel yöneticiler Şişli'deki çöplüğün sorumlusudur. Çözüm şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim... Mahalle meclisleri, Kent Konseyi ve Şişli sakinleriyle birlikte... Şimdi Şişli'de temizlik zamanı... Eski çöpleri karıştırmayın, temiz bir Şişli için Muammer Keskin..." diye yazdı.

Şişliler bu olayın ardında Sarıgül'ün olduğunu iddia etti. 

İşte İsmail Saymaz'ın Tweeti'nin altına yapılan yorumlardan bazıları:

 

SARIGÜL-İNÖNÜ KAVGASI SÜRÜYOR!

Belediyede görev yapan ancak isimlerini vermek istemeyen kaynaklarımızın aktardığına göre, İstanbul’un bu önemli ilçesinde sonuçta halkın mağdur olduğu bir çatışma yaşanıyordu. Belediye başkanı seçilmesinden bugüne Mustafa Sarıgül ile yaşadığı gerilim yüzünden zaman zaman mahkemelik dahi olan Hayri İnönü, 31 Mart’ta CHP Genel Merkezi tarafından tekrar aday gösterilmeyince Muammer Keskin’e desteğini açıklamıştı. Şimdi DSP’den aday olan Sarıgül’den sonraki başkan olan İnönü, beklenenin tersine halefinden bağımsız bir çizgi izlemiş, başta oğlu Emir Sarıgül olmak üzere eski başkana yakın belediye meclis üyeleri ile de karşı karşıya gelmişti. Zaman zaman mahkemeye de taşınan gerilimde Hayri İnönü’nün Emir Sarıgül tarafından tehdit edildiği iddiasıyla ilgili olan dava halen sürüyor.

Yine İnönü’nün başkanlığı döneminde başkan yardımcısı Cemil Candaş öldürülmüştü. Candaş belediye sistemine yasadışı yollarla girilerek sahte ruhsat çıkartıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, bu girişiminin ardından makamında vurulmuştu. Hayri İnönü yine belediye başkanlığı döneminde Sarıgül’e ait Şişli Vakfı’na ve çeşitli kurumlara belediyenin beş yüz milyon dolar değerinde kırk taşınmazının devredildiğini ileri sürerek dava açmıştı. Açılan kırk davadan otuz dokuzu belediye lehine sonuçlandı.

İNÖNÜ ABD’YE GİDİNCE…

Öğrendiğimize göre bu son olayda ise şunlar yaşandı: Tekrar aday gösterilmeyen İnönü, ‘son dönemde oldukça yıprandığını’ ifade ederek kısa bir tatil için ABD’de bulunan çocuklarının yanına gitti. Yerine ise Sarıgül’e yakın olduğu ileri sürülen Belediye Başkan Vekili Selahattin Engez bakmaya başladı. Belediyedeki kaynaklarımız 2014 yılında seçilen belediye meclis üyelerinin tamamının Sarıgül tarafından belirlendiğini hatırlatarak beş yıllık başkanlığı boyunca İnönü’nün arkasında meclis olmadan belediyeyi yönetmeye çalıştığını ifade ettiler.

ÖNCE ‘BİRAZ GECİKME’ ARDINDAN BLOKE!

İnönü’nün gidişinin ardındansa Engez önce, CHP adayı Muammer Keskin’in seçim kampanyasına belediyenin destek vermesini engellemeye çalıştı. Belediyede para olmadığını ileri sürerek reklam çalışmalarına destek vermedi. Ardından her ayın onunda maaşları ödenen belediye işçilerine ‘biraz gecikme’ olacağı söylenerek ‘on gün beklemeleri’ istendi. Fakat bu süreçte yeni bir gelişme oldu. Belediye ile iş yapan bir müteahhit alacakları için bankalarda bulunan paralara icra dairesinden bloke koydurdu. Böylece Şubat ayının yirmisinde ödenmesi planlanan işçilerin maaşı ödenemedi. Bu gelişme üzerine de DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube’ye bağlı işçiler çöpleri toplamayı durdurdu. 

Yaşanan bu gelişmeler üzerine belediye başkanı Hayri İnönü’nün ABD’den bugün Türkiye’ye döneceği öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Çapan'dan o provokasyona sert sözler: Varsa cesaretiniz buyurun gelin
CHP'li Çapan'dan o provokasyona sert sözler: Varsa cesaretiniz...
Borsa'da neler oluyor? Şantaj mı yapılıyor?
Borsa'da neler oluyor? Şantaj mı yapılıyor?