Venezuela kaosa koşuyor: Sınır hattındaki çatışmalar can aldı

Venezuela kaosa koşuyor: Sınır hattındaki çatışmalar can aldı

Güney Amerika ülkesi Venezuela'da devam eden siyasi krizde gerilim giderek yükseliyor. ABD'nin gönderdiği insani yardım konvoylarının Venezuela'ya girmesine izin verilmezken, sınır bölgelerinde göstericilerle askerler arasında çatışmalar yaşandı. Muhalefete yakın kaynaklar bu çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Muhalefet lideri Juan Guaido, yarın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geleceğini açıklarken, 'tüm seçeneklerin' değerlendirileceğini belirtti.

24 Şubat 2019 - 19:32

Venezuela'da Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendini 'geçici devlet başkanı' ilan etmesinin ardından başlayan siyasi kriz devam ülke sınırlarından geçirilmeye çalışılan ABD yardımları konusunda yaşanan tartışmalarla devam ediyor.

ABD yardımlarını 'şov' olarak niteleyen Maduro yönetimi, Venezuela'nın Brezilya ve Kolombiya ile olan sınırlarını kapatırken, dün iki sınır bölgesinde de göstericilerle askerler arasında çatışma yaşandı.

Muhaliflere yakın Venezuelalı STK Foro Penal, sınır noktalarındaki çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 200'den fazla kişinin yaralandığını ve 51 kişinin de gözaltına alındığını iddia etti. Venezuela hükümeti tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Muhalefete liderlik eden Guaido 25 Şubat'ta Kolombiya'nın başkenti Bogota'da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geleceğini söyledi. Guaido, Washington için 'tüm seçeneklerin' masada olduğunu söyledi.

Venezuela ordusunun Devlet Başkanı Maduro'ya itaat etmek zorunda olmadığını ifade eden Guaido, bundan sonra muhalefeti sürekli eylem düzenlemeye çağırdı.

MADURO'DAN KOLOMBİYA HAMLESİ

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin komşu Kolombiya ile tüm siyasi ve diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı ve Kolombiya Büyükelçisi'ne ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre tanıdı.

Caracas'ta hükümet yanlısı binlerce kişinin katılımıyladestek mitingi düzenleyen Maduro, "Faşist Kolombiya hükümetinin saldırganlıklarına daha fazla tahammül edemem. Bu yüzden Kolombiya ile her türlü siyasi ve diplomatik ilişkinin kesilmesi kararını aldım." ifadelerini kullandı.

Ancak Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo Almagro ise Maduro'nun ülkesiyle siyasi ve diplomatik ilişkileri kesme kararını tanımadığını belirterek, Kolombiya'nın Venezuela'da meşru devlet başkanı olarak Maduro'yu değil, Juan Guaido'yu tanıdığını açıkladı.

KOLOMBİYA DEVLET BAŞKANI: GERİ DÖNÜŞ YOK

Kolombiya Devlet Başkanı Duque de Venezuela'daki sürecin "geri dönüşü olmadığını" savunarak, Maduro'yu diplomatik anlamda sıkıştırmaya devam etmenin önemini yineledi.

Bu arada, Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo da ülkesinde, Venezuela'ya "insani yardım" malzemesi sokma girişimi sırasında çıkan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Olaylarlarda toplam 285 kişinin yaralandığını ve bu yaralılardan 30'unun Kolombiya vatandaşı olduğunu kaydeden Trujillo, Kolombiya'ya sığınan asker sayısının ise 61'e yükseldiği bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat lideri...
British American Tobacco 195.8 milyon dolarla sektöründe ihracat...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den 'aşısını olana arsa' kampanyası...
Koronavirüsten annesini kaybeden iş insanı Üzeyir Engin'den...