Yerel seçim için kulisler hareketlendi! İşte kulislerde...

Yerel seçim için kulisler hareketlendi! İşte kulislerde konuşulan adaylar

Ak Parti ile MHP'nin yerel seçimlerde ittifak yapmayacaklarını açıklamalarının ardından CHP'de belediye başkanlıkları için kulisler hareketlendi. CHP, 1 Ekim'de başlayıp 19 Ekim'de sona eren aday adaylık sürecini 26 Ekim'e kadar uzatmıştı. Aday adaylığı süreci CHP'de geçtiğimiz Cuma günü itibari ile sona erdi.

31 Ekim 2018 - 20:21 - Güncelleme: 31 Ekim 2018 - 20:59

CHP'DE İLK HEDEF BÜYÜKŞEHİRLER

CHP, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara ile birlikte Adana, Mersin, Antalya ve Balıkesir'in alınması için sıkı bir çalışma yürütecek. CHP'de Hedefler belirlenirken, 2014 yerel seçimleri ve 24 Haziran seçimleriyle birlikte 2017'deki referandum sonuçları da dikkate alındı.

CHP'DE ADAYLAR NASIL BELİRLENECEK?

Adaylar genel merkezin yaptığı titiz bir çalışma ile belirlenecek. CHP Genel merkezi bu kapsamda parti üyeleri arasında eğilim yoklaması, sokakta da anket çalışması gerçekleştirecek. CHP, aday belirlemeden önce bölgenin kanaat önderlerinin de görüşünü alacak.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADI GEÇENLER

CHP'de İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına talip olduğunu ilk açıklayan isimlerden olan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin mahalle mahalle gezerek vatandaşlara projelerini anlatıyor. Tekin’in adı ise Kadıköy Belediye Başkanlığı için anılıyor. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi de İstanbul için çalışan isimler arasında. Kulisler de ise Abdüllatif Şener ismi de konuşuluyor, Şener’in her kesimin oyunu alabilecek ve 'sandıkta ittifak' formülüne uygun bir aday olduğu görüşü dile getiriliyor. Şener ise adaylık gibi bir düşüncesinin olmadığını söylüyor.

İNCE'NİN ADAYLIK ŞARTI

İstanbul adaylığı için en güçlü isim olarak ise Muharrem İnce gösteriliyor. İnce ise adaylık için bazı şartlar öne sürüyor. İnce İstanbul için 250 bin CHP'li üyenin katılacağı bir ön seçim istiyor. Kulisler de ise İnce'nin en önemli şartının CHP'nin İstanbul İlçe Belediye Başkan adaylarını belirlemek olduğu iddia ediliyor. CHP'nin İstanbul adayını en geç Ocak ayının ortasında açıklaması bekleniyor.

İstanbul'da 14 belediyesi bulunan CHP'de hedef Ak Parti'nin elinde olan Üsküdar, Küçükçekmece, Eyüp, Bayrampaşa, Sancaktepe, Esenyurt belediyelerini almak. CHP'de bu ilçelere aday adaylığı başvurularında yoğunluk patlaması yaşandı.

KÜÇÜKÇEKMECE

Küçükçekmece'de belediye başkanlığı adaylığı için CHP'de 20 isim aday adaylığı başvurusu yaptı. Aday adayları arasında, CHP'nin bir önceki seçimde Esenyurt Belediye Başkan Adayı olan Çetin Çapan dikkat çekiyor. Uzun süredir Küçükçekmece için çalışan Çapan, '21 Eşsiz Proje' ile Küçükçekmece aday adaylığını açıkladı. Genel Merkezin kamuoyu araştırmalarında ve üyeler arasındaki temayül yoklamalarında Çetin Çapan’ın öne çıktığı belirtiliyor.

Burçin Baykal, Durdu Özbolat, Oruç Oymak da Küçükçekmece için aday adaylığını açıklayanlardan.

çetin çapan kılıçdaroğlu ile ilgili görsel sonucuÇetin Çapan

TEKRAR ADAY GÖSTERİLECEKLER

İstanbul'da mevcut; Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın tekrar aday gösterilmesi bekleniyor.

Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'den Şişli Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Ancak genel merkezin Sarıgül'ü Eyüpsultan'dan aday gösterebileceği iddia ediliyor. Şişli'de aday adaylık başvurusu yapan bir dikkat çeken isim de SHP dönemi ilçe başkanı Muammer Keskin oldu. Sarıgül’ün, Eyüpsultan için Tonguç Çoban’ı önerdiği belirtildi.

Avcılar’da Handan Toprak’ın tekrar aday gösterilmeyeceği ifade edilirken, Esenyurt CHP Kurucu İlçe Başkanı Erdal Akyol’un tecrübesi ve birikimi ile öne çıktığı konuşuluyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, takım elbise ve iç mekan

Erdal Akyol

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın adaylığına sıcak bakılmazken, örgütün 3 dönem SHP’den seçilip belediye başkanlığı yapan Selami Değirmenci’nin aday gösterilmesi için çaba harcadığı belirtiliyor.

Selami Değirmenci ile ilgili görsel sonucu

Selami Değirmanci

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı gençlerin istemediği ancak Genel Merkez’in aday göstereceği öne sürülüyor.

Kartal’da aday adaylığı başvurusunun son günü eşi ile birlikte başvuru yapan mevcut belediye başkanı Altınok Öz ile Parti Meclis Üyesi Hüsnü Süslü arasında tercih yapacağı ifade ediliyor.

KADIN BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI

İstanbul'un tek kadın belediye başkanına sahip olan CHP, bu seçimlerde İstanbul'daki kadın belediye başkanı sayısını arttırmayı hedefliyor. Esenyurt adaylığı için; Dilek Koçak, ismi öne çıkarken, Beşiktaş'ta aday adaylığını açıklayan Gülay Yedekçi ve Yasemin Öney Cankurtaran adaylık bekliyor.

Beşiktaş'ta Sebahattin Öztürk de ilçe başkanlığı görevinden istifa ederek aday adaylığı başvurusunda bulundu.

SANATÇI ADAYLAR

CHP'nin Beyoğlu adaylığı için oyuncu Ercan Kesal'ın ismi konuşulurken CHP'nin kalesi konumunda olan Kadıköy'de ise şair-yazar Sunay Akın'ın ismi konuşuluyor.

Yine Beyoğlu için uzun süredir CHP İBB Grup Başkanvekilliği görevini yöneten aday adaylık başvurusu yapmayan Ertuğrul Gülsever'in görev beklediği söyleniyor. Örgütün ve halkın Gülsever’i aday olarak görmek istediği belirtiliyor.

ertuğrul gülsever ile ilgili görsel sonucu

Ertuğrul Gülsever

Kadıköy içinse; mevcut başkan Aykurt Nuhoğlu, İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Necati Ekşi, eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, eski Belediye Başkanı Selami Öztürk isimleri konuşuluyor.

Üsküdar için milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun aday gösterileceği ifade ediliyor.

İstanbul'da adaylık için ismi kulislerde geçen bazı isimler şu şekilde:

Kartal'da; Altınok Öz, Hüsnü Süslü ve Harun Özdemir

Maltepe'de; Mevcut başkan Ali Kılıç, Murat Kapan ve Cemil Ekşi

Ataşehir'de; Battal İlgezdi, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Oktay Coşkun

Eyüpsultan'da; Ferzan Özer ve Fazıl Afacan. Saim Diken, Cemal Özdemir, Cahit Atiker, Emin Atmaca, Emel Bilaloğlu, Tonguç Çoban’ı

Sarıyer'de;  Mevcut başkan Şükrü Genç, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek.

Fatih'te; Soner Özimer, Tarihi Yarımada İşadamları Derneği Başkanı Yusuf Yetişkin ve Turan Durmuş

Bahçelievler'de;  Mehmet Ali Özkan, Hüseyin Kahraman

Üsküdar'da;  Muhammed Çakmak, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ahmet Kılıç

ANKARA ADAYLARI

2014 yerel seçimlerinde başkent Ankara'yı kıl payı kaybeden CHP, referandumda 'hayır' diyen Ankara'yı kazanmak istiyor. CHP'nin, İyi Parti ile Ankara'da, geçen seçimde aday gösterilen Mansur Yavaş'ı, ortak aday gösterebileceği iddia ediliyor. Mansur Yavaş isminde bir sorun çıkması halinde, Ankara milletvekili Bülent Kuşoğlu’na teklif götürüleceği konuşuluyor. Ayrıca CHP’nin TBMM Başkan Vekili Levent Gök ve Cengiz Topel Yıldırım isimleri de kulislerde geçiyor.

Ankara Güdül'de CHP'nin adayı Sevilay Akyüz olurken,  Alper Taşdelen'in de tekrar Çankaya'ya aday gösterileceği belirtiliyor.

İZMİR

Mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun tekrar aday olmayacağını açıkladığı İzmir'de; Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için başvuruda bulundu.

İzmir'de CHP’li 22 belediye başkanından 15’i kendi ilçesi için başvuruda bulunurken, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır başvuruda bulunmadı.

İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan, Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır'ın büyükşehir belediye başkanlığı için genel merkezden görev bekledikleri ifade ediliyor.

YOLA DEVAM...

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Giresun Belediye Başkanı  Kerim Aksu ile CHP'nin yola devam edeceği belirtiliyor.

ANTALYA

Antalya için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Antalya milletvekili Osman Çetin Budak adaylık için parti merkezinden işaret bekleyen isimlerden. Uysal aday adaylığı başvurusunu da gerçekleştirdi.

MUĞLA

Muğla için Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon aday adaylığı başvurusu yaparken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreter olarak görev yapan Oral Karakaya’nın adaylık için çalışma yürüttüğü aktarılıyor.

BALIKESİR

Kılıçdaroğlu'nun 'kesinlikle almalıyız' dediği Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için milletvekili ve Kılıçdaroğlu'nun danışmanlarından Ahmet Akın ismine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye'de kesintisiz en uzun süre belediye başkanlığı yapan, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka'nın bu dönem de aday gösterilmesi bekleniyor.

MERSİN'DE ESKİ BAKANLAR ÇARPIŞIYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için kıyasıya bir rekabet söz konusu. Mersin'de 2 eski Kültür ve Turizm Bakanı aday adaylığını açıkladı. Adaylık için uzun süredir çalışma yürüten Eski Kültür ve Turiz Bakanı Fikri Sağlar, adayların ön seçimle belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bir başka, Eski Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay da Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı.

OHAL kalkana kadar sakallarını kesmeyen CHP'li eski Milletvekili Aytuğ Atıcı da, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için aday adaylığı başvurusu yapan isimler arasında yer aldı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve eski milletvekili Emre Köprülü’nün ismi konuşuluyor.

KIRKLARELİ

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu aday olmak için tekrar başvuruda bulunurken, eski milletvekillerinden Turgut Dibek’in de aday olmak istediği, başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

BURSA

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Turhan Tayan isimleri geçiyor. Nilüfer Belediye Başkanlığı’na eski Bursa milletvekili Ceyhun İrgil, Osmangazi Belediyesi’ne Erkan Aydın isimleri aktarılıyor.

KOCAELİ-ADANA

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Adana Büyükşehir Belediyesi için Seyhan İlçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in görev beklediği kaydediliyor.

KARS

Kars'a uzun yıllar belediye başkanı, eğitimci, yayıncı olarak hizmet eden Naif Alibeyoğlu genel merkezden görev beklerken Kars için Cengiz Taşdemir ve Çetin Koçyiğit'in de isimleri geçiyor.

BOLU

CHP, Bolu’da Tanju Özcan’ı aday göstererek, CHP’li belediye sayısını artırmayı planlıyor.

SİNOP

Karadeniz'de CHP'nin kalesi olan Sinop'ta il başkanı Barış Ayhan istifa ederek belediye başkanı aday adayı olduğunu açıkladı. Mevcut belediye başkanı Baki Ergül de bir dönem daha Türkiye'nin en mutlu insanlarının yaşadığı Sinop'a hizmet etmek istediğini belirterek, Sinop milletvekili Barış Karadeniz'in de bulunduğu toplantı ile aday adaylığını duyurdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
CHP'li belediye Kadir Gecesi, Kur'an dağıttı
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu
Türk iş kadınları Çırağan Sarayı'nda buluştu